Reklama

Reklama

Minister chwali się, że otwiera, a prezydent Łodzi zamyka. Przedszkola i żłobki w Łodzi w większości zamknięte

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Minister chwali się, że otwiera, a prezydent Łodzi zamyka. Przedszkola i żłobki w Łodzi w większości zamknięte - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź - W minionym tygodniu działalność wznowiło 1 250 żłobków i klubów dziecięcych. Oznacza to, że dzisiaj otwartych jest już ponad 2 660 placówek, a wkrótce dołączą do nich kolejne - mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Reklama

!reklama! 

Dzisiaj w Polsce funkcjonuje 6,3 tys. instytucji opieki nad dziećmi do lat 3. W pierwszym tygodniu, w którym umożliwiono otwarcie żłobków i klubów dziecięcych, czyli w dniach 6-8 maja, działalność wznowiło 1 415 placówek (bez danych z Warszawy). Do 8 maja udostępnionych zostało 19,1 tys. miejsc opieki, a frekwencja wyniosła 35 proc.

- Oznacza to, że dzisiaj otwartych jest już ponad 2 660 placówek opieki nad dziećmi do lat 3. To ważny krok umożliwiający rodzicom powrót do pracy, a realizacja szczegółowych wytycznych zapewnia dzieciom i pracownikom instytucji bezpieczeństwo – mówi minister Marlena Maląg.

Z najnowszych danych resortu rodziny wynika, że w kolejnym tygodniu – między 18 a 22 maja planowane jest otwarcie kolejnych 828 żłobków i klubów dziecięcych, a w tygodniu 25-29 maja działalność ma wznowić 861 placówek. Po tym terminie otwartych ma być następne 185 placówek.

Oznacza to, że do 29 maja otwarte będzie 79 proc. placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi. 

Instytucje te dysponują łącznie 157,3 tys. miejscami opieki. Ze względu na wytyczne będą w stanie udostępnić 77,6 tys. miejsc (49 proc.) dla dzieci.

- Dzięki danym pozyskanym przez Urzędy Wojewódzkie ze wszystkich gmin, na terenie których znajdują się żłobki, kluby dziecięce albo dzienni opiekunowie, widzimy, że instytucje systematycznie wznawiają działalność. Jesteśmy świadomi, że nie wszystkie placówki były gotowe do uruchomienia już 6 maja – przypominam jednak, że umożliwienie ich otwarcia to wybór, a nie przymus. To, że z tygodnia na tydzień otwartych placówek przybywa, jest dobrą wiadomością dla rodziców, którzy chcą lub muszą wrócić już do pracy – podkreśla minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

W Łodzi od poniedziałku 18 maja wróciły do pracy tylko niektóre przedszkola i żłobki. Decyzją władz Łodzi pracownicy wytypowanych do otwarcia placówek zostali wcześniej poddani testom na obecność koronawirusa. Niestety aż u 456 spośród 3337 przebadanych osób, test dał wynik pozytywny lub wątpliwy. Dlatego, w trosce o zdrowie dzieci i personelu, otwartych zostało tylko 31 przedszkoli i 1 żłobek.

- Planowaliśmy dziś otworzyć 28 z 32 miejskich żłobków (cztery ostatnie za tydzień). Przebadaliśmy 556 pracowników, którzy mieli w tych placówkach pracować i opiekować się dziećmi. Wynik pozytywny lub wątpliwy stwierdzono u 132 osób. W związku z powyższym otworzyliśmy dziś tylko 1 żłobek, bo w pozostałych placówkach co najmniej jedna, a czasem i więcej osób personelu uzyskało wynik pozytywny lub wątpliwy testu przesiewowego – mówi prezydent Hanna Zdanowska.

- Nie wiem, ilu uniknęliśmy tragedii, nie wiem, jak premier, jak minister zdrowia mogą spać spokojnie podejmując decyzję o zezwoleniu na otwarcie żłobków i przedszkoli nie zapewniając wcześniej pracownikom podstawowych badań – dodaje Prezydent Łodzi

WIĘCEJ O SYTUACJI W ŁODZI: Przeciwciała COVID-19 u 456 pracowników przedszkoli i żłobków. Hanna Zdanowska wstrzymuje otwieranie placówek >>>

Źródło: stopka Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, UMŁ

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy