Są wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej na rok szkolny 2020/2021 w związku z trwającą epidemią koronawirusa. Wynika z nich, że to dyrektor będzie mógł podjąć decyzję, za zgodą sanepidu i samorządu, o ponownym przejściu na zdalny tryb nauki lub na tryb mieszany.
!reklama!
Co do tej zasady wątpliwosci mają wladze Łodzi. Wśród wytycznych MEN brak obowiązkowego zakrywania ust i nosa przez uczniów, za to m.in. wśród rekomendacji: różne godziny przerw dla różnych klas.
- Panie Ministrze, dyrektorzy nie są lekarzami ani specjalistami od epidemii, więc na jakiej podstawie mają podejmować takie decyzje? - napisała, w liście do MEN, Małgorzata Moskwa-Wodnicka, wiceprezydent miasta odpowiedzialna w Łodzi za oświatę.
Minister Dariusz Piontkowski wyjaśnił, że dyrektora w decyzji o przejściu w tryb zdalny - lub częściowo zdalny - wspomoże sanepid. Jego powiatowy szef będzie musiał bowiem zaakceptować dyrektorski wniosek. Takie, według MEN, będą się pojawiać, jeśli jeden z uczniów zachoruje na koronawirusa, albo region, w którym działa szkoła, stanie się szczególnie zagrożony epidemią.
Wytyczne MEN na rok szkolny 2020/2021
- Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w odrębnym pomieszczeniu lub wyznaczonym miejscu, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz pobyt na świeżym powietrzu na terenie szkoły, w tym w czasie przerw.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
- Należy wietrzyć sale, części wspólne (korytarze) co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Personel kuchenny i pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- Należy ustalić i upowszechnić zasady korzystania z biblioteki szkolnej oraz godziny jej pracy, uwzględniając konieczny okres 2 dni kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotekach.
- W miarę możliwości rekomenduje się taką organizację pracy i jej koordynację, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły, szczególnie w miejscach wspólnych i ograniczy gromadzenie się uczniów na terenie szkoły (np. różne godziny przychodzenia uczniów z poszczególnych klas do szkoły, różne godziny przerw lub zajęć na boisku) oraz unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
Źródło: MEN, Dziennik Łódzki
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.