Jak wynika z prognozy Ministerstwa Finansów w przyszłym roku, Łódź ma otrzymać 1 mld 190 mln złotych przychodu z tytułu udziału w podatku PIT. Będzie tym samym jednym z pięciu miast w Polsce, gdzie wysokość otrzymanych środków przekroczy 1 mld złotych.
Największą kwotę otrzyma Warszawa – 6 mld 328 mln złotych. Na drugim miejscy znalazł się Kraków z kwotą 1 mld 825 mln. Następnie Wrocław - 1 mld 503 mln i Poznań - 1 mld 231 mln. Piąte miejsce zajmuje Łódź.
Kolejnymi miastami pod względem wysokości prognozowanych dochodów z PIT są: Gdańsk (959 mln), Szczecin (640 mln) oraz Katowice (595 mln). Wysokie lokaty w zestawieniu dochodów z tytułu podatku zajęły również: Lublin (535 mln zł), Bydgoszcz (530 mln zł), Gdynia (485 mln zł) i Białystok (446 mln zł).
Wiele samorządów obawia się zmniejszenia poziomu przychodów uzyskiwanych z udziału w podatku od dochodów osób fizycznych w związku z działaniami rządu. Chodzi dokładnie o reformy podatkowe wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość - zerowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia, zmniejszenie stawki PIT w I grupie podatkowej z 18 do 17 proc. oraz dwukrotny wzrost kosztów uzyskania przychodów.
Pierwsze, częściowe zmiany w budżetach samorządów spowodowane reformami będą odczuwalne w 2021 roku. Dochody gmin z udziału w podatku PIT są liczone z dwuletnim opóźnieniem. Oznacza to, że do wyliczenia prognozy na 2020 rok zostały użyte kwoty z roku 2018. Ta metodologia wynika z zapisu w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.
Związek Miast Polskich szacuje, że zmiany w systemie podatkowym wprowadzone przez rząd PIS pomniejszą wpływy do budżetów samorządów o ponad 7 mld złotych.
Źródło: Bankier
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.