Reklama

Reklama

Ministerstwo Finansów: Łódź dostanie ponad 1 mld złotych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ministerstwo Finansów: Łódź dostanie ponad 1 mld złotych - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Ministerstwo Finansów przedstawiło prognozy dotyczące przychodów gmin pochodzących z podatku PIT w 2020 roku. Wynika z nich, że Łódź otrzyma 1 mln 190 mln złotych i będzie jednym z 5 miast w Polsce, gdzie wartość szacowanych przychodów przekroczy 1 mld złotych. 

Reklama

Jak wynika z prognozy Ministerstwa Finansów w przyszłym roku, Łódź ma otrzymać 1 mld 190 mln złotych przychodu z tytułu udziału w podatku PIT. Będzie tym samym jednym z pięciu miast w Polsce, gdzie wysokość otrzymanych środków przekroczy 1 mld złotych.

Największą kwotę otrzyma Warszawa – 6 mld 328 mln złotych. Na drugim miejscy znalazł się Kraków z kwotą 1 mld 825 mln. Następnie Wrocław - 1 mld 503 mln i Poznań - 1 mld 231 mln. Piąte miejsce zajmuje Łódź.

Kolejnymi miastami pod względem wysokości prognozowanych dochodów z PIT są: Gdańsk (959 mln), Szczecin (640 mln) oraz Katowice (595 mln). Wysokie lokaty w zestawieniu dochodów z tytułu podatku zajęły również: Lublin (535 mln zł), Bydgoszcz (530 mln zł), Gdynia (485 mln zł) i Białystok (446 mln zł).

Wiele samorządów obawia się zmniejszenia poziomu przychodów uzyskiwanych z udziału w podatku od dochodów osób fizycznych w związku z działaniami rządu. Chodzi dokładnie o reformy podatkowe wprowadzone przez Prawo i Sprawiedliwość - zerowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia, zmniejszenie stawki PIT w I grupie podatkowej z 18 do 17 proc. oraz dwukrotny wzrost kosztów uzyskania przychodów.

Pierwsze, częściowe zmiany w budżetach samorządów spowodowane reformami będą odczuwalne w 2021 roku. Dochody gmin z udziału w podatku PIT są liczone z dwuletnim opóźnieniem. Oznacza to, że do wyliczenia prognozy na 2020 rok zostały użyte kwoty z roku 2018. Ta metodologia wynika z zapisu w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Związek Miast Polskich szacuje, że zmiany w systemie podatkowym wprowadzone przez rząd PIS pomniejszą wpływy do budżetów samorządów o ponad 7 mld złotych.

Źródło: Bankier

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy