We wrześniu 2018 rokuŁódź zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez właścicieli kolekcji polegającego na jej częściowym zniszczeniu, porzuceniu i narażeniu na dalsze uszkodzenia.
-Wnioskowałem jednocześnie o zajęcie kolekcji jako materiału dowodowego i przekazanie jej w całości do EC-1 – instytucji, która jest w stanie właściwie je zabezpieczyć. – mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.
Szczęśliwe prokuratura przychyliła się do wniosku wiceprezydenta i dziś cenne eksponaty, które są częścią łódzkiego dziedzictwa filmowego znalazły bezpieczne schronienie w EC1 - miasta kultury. O dalszej przyszłość kolecji zadecyduje sąd. Liczymy na to, że sprawy sądowe zakończą się pozytywnie i finalnie Miś Uszate ki inne postacia z bajek animowanych studia Se-ma-for staną się cześcią nowej ekspozycji.
Historia Se-Ma-Fora sięga 1947 roku, gdy w Łodzi powstał pierwszy polski lalkowy film animowany "Za Króla Krakusa". Od 1960 do 1990 roku działało Studio Małych Form Se-Ma-For, przez kolejnych dziewięć lat Studio Filmowe Semafor. W łódzkiej wytwórni wyprodukowano wiele kultowych animacji, m.in. "Przygody misia Colargola", "Zaczarowany ołówek", "Miś Uszatek", "Opowiadania Muminków" czy seria o kocie Filemonie. W latach 90. w koprodukcji polsko-brytyjskiej powstał w niej nagrodzony Oscarem "Piotruś i wilk".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.