Reklama

Reklama

Młodzi, ambitni, utalentowani. Ruszyła rekrutacja do Konkursu Explory.

Opublikowano: wt, 14 wrz 2021 09:54
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź „Explory zmieniło moje życie” – powiedział Piotr Lazarek, współzałożyciel i prezes firmy, która pracuje nad stworzeniem samolotu napędzanego energią słoneczną. W Konkursie co roku startują młodzi i ambitni uczniowie, którzy mają ciekawe pomysły na projekty i szukają szansy na ich rozwój. Udział w Konkursie daje możliwość spotkania wybitnych autorytetów ze świata nauki i biznesu oraz zdobycia cennych nagród. Autorzy najlepszych projektów otrzymają stypendia naukowe i udział w prestiżowych konkursach międzynarodowych. Nabór do Konkursu trwa do 7. stycznia 2022.

Reklama

Młodzi naukowcy z pomysłami

Konkurs Explory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania, spotkać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Młode talenty startujące w Konkursie mogą prezentować pomysły z różnych dziedzin nauki. Konkurs skierowany jest do osób w wieku 13-20 lat i składa się z trzech etapów: zgłoszenie projektu polegające na wysłaniu formularza online, udział w regionalnych eliminacjach odbywających się w ramach Festiwali Explory oraz finał podczas największego święta nauki i innowacji - Gdynia Explory Week. Autorzy najlepszych projektów otrzymają wsparcie ze strony ekspertów w zaplanowaniu najbliższych etapów kariery zawodowej, stypendia naukowe na rozwój swoich projektów ufundowane przez Mecenasa Programu Explory Grupę LOTOS i innych partnerów oraz udział w konkursach międzynarodowych. Jednym z nich jest najbardziej prestiżowy konkurs dla młodych naukowców na świecie – Regeneron International Science and Engineering Fair w USA, gdzie swoją karierę naukową rozpoczynało do tej pory aż 27 noblistów!

Laureaci poprzednich edycji Konkursu Explory

Algorytm szyfrowania stworzony przez Szymona Perlickiego zdobył pierwsze miejsce w zeszłorocznym finale Konkursu Explory. 14-latek zachwycił jurorów pomysłem i innowacyjnością projektu. Algorytm opiera się na możliwości przedstawienia każdej informacji jako punktu w przestrzeni n-wymiarowej. „Od zawsze interesowały mnie dane i ich analiza. To, że mogę coś zobaczyć tylko wtedy, gdy posiadam odpowiedni klucz do rozszyfrowania niewidocznych na pierwszy rzut oka danych.” – powiedział Szymon Perlicki. „Zgłaszając się do Konkursu chciałem sprawdzić czy mój pomysł jest wartościowy. Projekt miałem gotowy już dużo wcześniej, ale czekałem na odpowiednią szansę na jego prezentację.” – dodaje Szymon.

Anna Skierska ze Szczecina w 2019 roku opracowała nanokrystaliczne ogniowo słoneczne. Ania startowała w Konkursie aż 4 razy! Przez cały czas zgłaszania swoich projektów, rozwijała badania naukowe skupiając się na ogniwach słonecznych. „Obejrzałam kiedyś program w telewizji, w którym prezentowane były panele słoneczne. Pomyślałam, że ja też mogłabym sobie jeden zbudować. Wtedy zaczęła się cała moja przygoda z modyfikacją ogniw nanokrystalicznych, efektywnym i tanim wytwarzaniem energii słonecznej.” – mówi Anna Skierska. „Trzeba walczyć i nie wolno się poddawać – mówię to wszystkim młodym naukowcom, których przygoda dopiero się rozpoczyna. Uwierzcie w siebie i zgłoście swoje pomysły do Konkursu Explory. To niepowtarzalna okazja na zdobycie nowych doświadczeń i poznanie niesamowitych rówieśników”. Ania ma za sobą udział w konferencji TEDx i dalej rozwija swoje badania naukowe w profesjonalnym laboratorium.

Piotr Lazarek, zaczął właśnie studia na University of Pennsylvania a trzy lata temu zgłosił do Konkursu Explory prototyp automatycznego pojazdu do prewencyjnej analizy stanu gleby na polach uprawnych. Wtedy zaczęła się jego przygoda z nauką. „Moje urządzenie to odpowiednik ziemskiego łazika marsjańskiego. Pobiera on próbkę gleby, przenosi do komory, gdzie miesza ją z wodą destylowaną. Później cały roztwór spływa do komory analizy.” – opowiada Piotr Lazarek. „Po finale Konkursu rozpocząłem pracę nad rozwijaniem urządzenia. Wtedy bardzo dużo mediów pisało o moim odkryciu, dzięki czemu miałem okazję spotkać się z wieloma znanymi naukowcami. Wynikiem jednego ze spotkań było powstanie w mojej głowie nowej inicjatywy – samolotu na panele słoneczne. Dzięki udziałowi w Explory doszedłem tu, gdzie teraz jestem i rozwijam projekt, o którym zawsze marzyłem.” Piotr założył własna firmę i rozpoczął współpracę z międzynarodową korporacją, która udzieliła mu licencji na jeden ze swoich patentów, aby mógł prowadzić dalsze badania naukowe i stworzyć samolot napędzany energią słoneczną.

Rozmowy z zeszłorocznymi Laureatami dostępne są na kanale YouTube Explory: https://bit.ly/LaureaciExplory.

Młode talenty, które chcą zaprezentować swoje projekty naukowe w kolejnej edycji Konkursu Explory mogą je zgłaszać do 7 stycznia 2022. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod linkiem: https://bit.ly/KonkursRekrutacja2021.

---

Explory to największa w Polsce inicjatywa wyszukująca młode talenty, wspierająca ich rozwój oraz pomagająca im się odnaleźć w świecie nauki i biznesu. Explory od 10 lat odkrywa, wspiera i rozwija młode talenty. W tym czasie udało się stworzyć społeczność ponad 2400 młodych innowatorów, którzy zgłosili do Konkursu Explory ponad 1500 projektów naukowych i wynalazków. Unikalną wartością Explory jest bezpośredni kontakt młodych talentów z ekspertami ze świata nauki, biznesu i innowacji społecznych. Explory dba o rozwój talentów poprzez programy stażowe, mentorskie i grantowe oraz wyszukuje talenty poprzez organizację Festiwali Explory w szkołach i regionach. W ciągu 9 edycji odbyło się 60 wydarzeń dla pasjonatów innowacji i nowych technologii. Wzięło w nich udział ponad 40 tysięcy osób. 

Explory tworzy społeczność innowatorów, naukowców i innowacyjnego biznesu, dając im przestrzeń dla rozwoju pomysłów i projektów. Program Explory jest stale wspierany przez blisko 100 partnerów. Organizatorem Programu jest Fundacja Zaawansowanych Technologii.

Więcej o Programie Explory: https://bit.ly/explory_pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.