reklama
reklama

Moda okresu PRL jako forma sztuki?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Moda okresu PRL jako forma sztuki? Zobacz, co proponuje projekt „We wear culture”.
reklama

CMW w projekcie „We wear culture”

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi we współpracy z Google Arts & Culture zapraszają do zapoznania się z projektem, który udowadnia, że moda spełnia nie tylko rolę funkcjonalną, ale tworzy i przechowuje kulturę.

Projekt „We wear culture” zrodził się z przekonania, że moda jest jedną z dziedzin sztuki, a ubrania, nawet te noszone na co dzień mogą być dziełem. Z tego właśnie powodu Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi połączyło siły z Google Arts & Culture oraz muzeami z całego świata, by wspólnymi siłami udowodnić, że moda jest istotnym elementem kultury, a także efektem dbałej i misternej pracy rzemieślniczej. By pokazać historię tej formy sztuki projekt wykorzystuje współczesne technologię, dzięki którym można prześledzić rozwój mody już od starożytnego Jedwabnego Szlaku, stroje Wersalu, po brytyjski punk, kończąc na ubraniach noszonych w dzisiejszych czasach. Dyrektor Google Arts & Culture – Amit Soot zachęca do tego, by obejrzeć ową wystawę wykorzystując telefon, lub laptop i zapoznać się z historią, którą kryją nasze ubrania.

Prezentacje tkanin, o których nie można zapomnieć

Dzięki współpracy Muzeum oraz Google Arts & Culture powstała prezentacja przedstawiająca wzornictwo tkanin pochodzących z czasów PRL. Przygotowano ponad 100 zdjęć, na których widnieją projekty tkanin Anny Brokowskiej, ubrania marki Hoffland cieszącej się popularnością w okresie PRL, czy odzież z ekskluzywnego Domu Mody „Telimena”. Przygotowano również dwie prezentacjeBe Colorful oraz Textiles in Bloom. Pierwsza z nich przedstawia barwne wzornictwo tkanin i ubrań produkowanych w Polsce, druga natomiast obrazuje kwiatowe desenie, zdobiące stroje kobiet tamtych czasów. Kurator wystawy – Aleksandra Liberska zapewnia, że odzież, zarówno ta wykonywana na skalę masową, jak i tworzona przez mniejsze, niezależne pracownie rzemieślnicze oraz tak zwane – domowe krawcowe, z całą pewnością zasługuje na uznanie i podzielenie się tym kawałkiem Polskiej kultury ze światem.

Cała wystawa dostępna na stronie: g.co/wewearculture, a prezentacje CMW na stronie specjalnie wydzielonej sekcji, gdzi znajdują się dwie prezentacje.


Źródło: Centralne Muzeum Włókiennictwa

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama