reklama
reklama

Moskwa na Soundedit ’19

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Moskwa na Soundedit ’19 - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Grupa Moskwa zadebiutowała na festiwalu w Jarocinie w 1984 r. Na punkowej scenie jest zatem już od ponad trzydziestu lat.
reklama

Moskwa na Soundedit ’19

Nie wszyscy wiedzą, że zespół powstał rok wcześniej – właśnie w Łodzi. Legendę rodzimego undergroundu zobaczymy w czwartek 24 października podczas Festiwalu Soundedit

Zespół założył w 1983 r. gitarzysta i wokalista Paweł Gumola. Najbardziej „moskiewski”, pierwszy skład to: Paweł „Guma” Gumola – wokal, gitara, autor znacznej części tekstów i kompozycji (ex – TNT, Detonator, Bad Blood), Piotr „Rogoz” Rogoziński – bas, wokal (ex – Latające Żyrafy), Tomasz „Pałker” Gron – perkusja (ex – Logos, Parlament, R.A.P. – Rezerwowa Armia Pracy).

Najważniejsze wydarzenie w historii Moskwy miało miejsce w sierpniu 1984 r. Był to występ w konkursie „FMR Jarocin ’84″.

– „Jest tak ostro, że dla wyhamowania, koncert w amfiteatrze zostaje po szóstym numerze przerwany przez dyrektora artystycznego festiwalu Waltera Chełstowskiego. Po uspokojeniu „kolegów z załogi punkowej…” zespół kontynuuje grę. W efekcie Moskwa zostaje jednym z laureatów festiwalu i wchodzi do „złotej ósemki”, rozpoczyna się „wielka kariera” grupy, co oznacza liczne koncerty w całym kraju i estymę w punk rockowej społeczności” – wspomina Paweł Gumola, lider zespołu.

Grupa realizuje kolejne sesje nagraniowe dla łódzkich rozgłośni, występuje już jako gwiazda na „Rockowisku”. Pomiędzy 1985-87 r. zespół ma kłopoty z cenzurą, więc gra pod nazwą M-kwa. Koncertuje na wielu rockowych festiwalach i pracuje przy realizacjach filmów. W 1986 r. udział Moskwy podczas festiwalu „FMR Jarocin ’86″, zespół wzbudza zainteresowanie BBC. Film reżyseruje Andrzej Kostenko. Twórcy wykorzystują barwną opowieść lidera formacji o historii swojego życia oraz problemach tkwiących w peerelowskiej rzeczywistości. Tak powstaje przy współudziale „Low Flying Pictures Ltd.” oraz „Interpress” obraz „My Blood, Your Blood”, który emituje dziewięć stacji, m.in. w Wielkiej Brytanii ,USA, czy Szwecji. Do polskiej telewizji, w wersji ocenzurowanej, trafia latem następnego roku.

Pierwszą płytę zespołu fani mogą nabyć dopiero w 1989 r. Nakład rozchodzi się błyskawicznie, lecz część punkowej publiczności nie jest zadowolona. Zmiany w składzie i w wykonywanych utworach nie podobają się najbardziej radykalnym fanom. Moskwa, podczas występu w Jarocinie, jest obrzucana błotem. Jednak zespół nadal koncertuje i bierze udział w kolejnych produkcjach filmowych. Rok później (1990) ukazuje się druga płyta „Życie niezwykłe”, a w 1991 r. Moskwa przestaje istnieć.

Reaktywacja po 10 latach, w 2001 r. nastąpiła w nowym składzie. Paweł Gumola koncertuje i nagrywa, a po kolejnych zmianach personalnych ukazuje się płyta „21 wiek” którą wydaje Zima Records (2019).

24 października (czwartek) Moskwa zagra w Klubie Wytwórnia w ramach 11. edycji Festiwalu Soundedit. Zespół wystąpi w składzie: Paweł Gumola – wokal, gitara, Kamil Rogiński – bas i Radek Jarzyna – perkusja. Tego samego dnia widzowie zobaczą również zimno falowy Blitzkrieg.


Źródło: Soundedit

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama