reklama
reklama

MPK Łódź. Jak wypadają tramwaje w Łodzi na tle innych miast?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

MPK Łódź. Jak wypadają tramwaje w Łodzi na tle innych miast? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź MPK Łódź. W naszym mieście na co dzień kursuje kilkanaście miejskich linii tramwajowych, a w planach przywrócone będą także połączenia podmiejskie do Zgierza i Pabianic. Czy po Łodzi jeżdżą nowoczesne tramwaje? Jak wygląda sytuacja w innych miastach? Sprawdzamy.
reklama

MPK Łódź. Historia tramwajów na łódzkich torach

!reklama!

Pierwsze tramwaje wyjechały na łódzkie tory w 1898 r., kiedy Łódź znajdowała się jeszcze na terenie zaboru rosyjskiego, wtedy mieszkało tu blisko 300.000 ludzi. Początkowo uruchomiono dwie linie: jedną z Placu Kościelnego na Plac Reymonta, a drugą z Parku Helenów na Piotrkowską. Jak się okazało tramwaje przypadły do gustu łodzianom. Dzięki temu postanowiono rozbudować torowiska w całym mieście i wybudować trasy także do innych miast: Rzgowa, Pabianic, Tuszyna czy Ozorkowa. Plany zakładały także budowę linii do Łasku, Piotrkowska Trybunalskiego i Brzezin. Po II wojnie światowej powstało łódzkie MPK, które zwiększyło liczbę i długość linii. Dopiero od początku lat 70. trasy podmiejskie zaczęły być powoli likwidowane.

Polecamy: Tramwaj Łódź. Kiedy tramwaje wrócą do Konstantynowa? [wizualizacje]

Czy w Łodzi jeżdżą nowoczesne tramwaje? Sprawdzamy na przykładzie innych miast

W stolicy województwa łódzkiego większość tramwajów jest wysokopodłogowa i nieprzystosowana do pasażerów z niepełnosprawnościami. Pojazdy niskopodłogowe stanowią 25% wszystkich wagonów, a klimatyzowane – tylko 12%. Sytuacja może się poprawić już w przyszłym roku, kiedy do Łodzi przyjedzie 30 nowoczesnych i niskopodłogowych tramwajów. Po Łodzi jeżdżą obecnie 474 tramwaje. Sprawdzamy, jak tabor łódzki wygląda na tle innych miast.

Pierwsza sieć tramwajowa, w której porównamy tabor tramwajowy, to Szczecin. Tam na 201 pojazdów tylko 17% z nich jest niskopodłogowych, a większość stanowią tramwaje używane z Berlina. W Szczecinie, podobnie jak w naszym mieście, dokonuje się licznych modernizacji wagonów, tak aby pomimo sporego wieku pojazdów podróż była stosunkowo komfortowa.  

W porównaniu z Warszawą – łodzianie z pewnością mogą zazdrościć nie tylko ilości linii i bardzo dobrej częstotliwości, ale także ilości nowoczesnych składów. Prawie 60% tramwajów kursujących po stolicy kraju to składy niskopodłogowe lub niskowejściowe, co ułatwia pasażerom z niepełnosprawnościami korzystanie z komunikacji miejskiej.

We Wrocławiu na 241 tramwajów, blisko 60% z nich jest niskopodłogowa, podobnie jak w Warszawie. Wrocław inwestuje głównie w nowe i klimatyzowane tramwaje, najnowsze z nich zakupiono w 2018 r..

Poznań to kolejne miasto, gdzie podróżowanie pojazdami szynowymi jest komfortowe. W stolicy Wielkopolski większość pojazdów jest niskopodłogowa lub niskowejściowa. Nowoczesność i duża liczba modernizacji wagonów jest spowodowana obecnością spółki Modertrans podlegającej pod MPK Poznań, co ułatwia wzajemną współpracę firm w zakresie.

Przenosimy się do Gdańska, gdzie najstarsze tramwaje pochodzą z lat 80. Jednak dzięki licznym modernizacjom – różnice w podróżowaniu nie są bardzo widoczne. Gdańsk to także jedno z nielicznych miast, w którym wszystkie tramwaje przystosowane są dla osób starszych i niepełnosprawnych. Najnowsze wagony kursujące na północy Polski pochodzą jeszcze z bieżącego roku.

Ostatnim miastem, w którym sprawdzamy stan nowoczesności tramwajów, jest Kraków. Większość niebieskich wagonów jest przystosowana do przewozu osób z niepełnosprawnościami. Ponadto ponad 100 pojazdów zostało oddanych do użytku w przeciągu ostatnich 9 lat.

Jak – Waszym zdaniem – jeździ się tramwajami po Łodzi? Jest coś do poprawy lub unowocześnienia? Czekamy na Wasze opinie i komentarze.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama