Reklama

Reklama

MPK Łódź: tutaj mObywatel się nie przydaje

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

MPK Łódź: tutaj mObywatel się nie przydaje - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Mateusz Walasek, radny Rady Miejskiej w Łodzi, w swojej interpelacji do prezydent Hanny Zdanowskiej, zapytał o możliwość potwierdzenia swojej tożsamości w aplikacji mObywatel w pojazdach MPK Łódź. Odpowiedź jaką otrzymał, na pewno nie spodoba się fanom nowoczesnych, mobilnych rozwiązań.

Reklama

Od niedawna w Łodzi istnieje możliwość zakupienia cyfrowego biletu imiennego okresowego. Migawka w smartfonie jest wygodnym i praktycznym rozwiązaniem w czasach, kiedy coraz częściej zapominamy portfela, a coraz rzadziej zdarza się nam wyjść z domu bez telefonu. Podczas podróży autobusem lub tramwajem w Łodzi trzeba jednak pamiętać o jednej rzeczy. Podczas kontroli biletowej użytkownik cyfrowej Migawki jest zobowiązany potwierdzić swoją tożsamość za pomocą dowodu osobistego.

Radny chciał się dowiedzieć, czy potwierdzając swoje dane wobec kontrolera można używać rządowej aplikacji mObywatel. W niektórych instytucjach (np. w placówkach Poczty Polskiej) ma ona rangę dowodu osobistego. Od lipca także w pociągach PKP Intercity można korzystać z tego rozwiązania (przy kontroli biletu zakupionego przez internet należy potwierdzić swoją tożsamość).

Jak ta sprawa wygląda w pojazdach komunikacji zbiorowej w Łodzi? Niestety, mObywatel w pojazdach MPK Łódź jest bezużyteczny. Kontrolerzy nie posiadają na wyposażeniu odpowiednich urządzeń, na których byłaby możliwość zainstalowania aplikacji mWeryfikator. Aplikacja ta jest konieczna do sczytania danych z mObywatela i potwierdzenia w ten sposób tożsamości pasażera.

Dodatkowo w odpowiedzi na interpelację zaznaczono, że kontrolerzy musieli by posiadać dwa urządzenia: jedno z systemem Android, a drugie z systemem iOS. Weryfikacja danych odbywa się bowiem na zasadzie współdziałania urządzeń z tym samym systemem operacyjnym.

Urzędnicy podali jeszcze jeden argument przeciwko możliwości korzystania z cyfrowej tożsamości w MPK Łódź. Przy weryfikacji danych z mObywatela niezbędne jest połączenie z siecią internetową. Korzystanie z mWeryfikatora wiązałoby się z koniecznością wykupienia pakietów internetowych na urządzenia mobilne, które byłyby na wyposażeniu kontrolerów. Takie rozwiązanie podniosłoby koszty przeprowadzania kontroli biletów.

Na końcu pisma znalazła się jednak jedna dobra wiadomość. Urzędnicy nie wykluczają w przyszłości wprowadzenia takich rozwiązań, które umożliwią korzystanie z mObywatela podczas kontroli biletów.

Źródło: UMŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy