Reklama

Reklama

MPK Łódź. Zajezdnia Chocianowice do remontu. Będzie pięknie, ale... kosztownie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

MPK Łódź. Zajezdnia Chocianowice do remontu. Będzie pięknie, ale... kosztownie - Zdjęcie główne

MPK Łódź. Tak będzie wyglądała zajezdnia Chocianowice po remoncie (fot. ZIM Łódź)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź MPK Łódź. Wybrano wykonawcę przebudowy zajezdni Chocianowice przy ul. Pabianickiej w Łodzi. Oferta prawie trzykrotnie przekroczy planowy budżet przeznaczony na tę inwestycję. Mimo to inwestycja zostanie zrealizowana i ma zostać zakończona w 2023 roku.

Reklama

Polecamy: MPK Łódź. Mandat za brak biletu. Ile zapłacimy za brak biletu w MPK Łódź?

!reklama!

Przebudowa zaj. Chocianowice Łódź. Co się zmieni?

Jak informuje Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi - remont i przebudowa zajezdni jest integralną częścią projektu „Tramwaj dla Łodzi”.

- Chcę podkreślić, że remont i rozbudowa zajezdni Chocianowice jest częścią dużego projektu „Tramwaj dla Łodzi”, w którym oprócz modernizacji zajezdni zakupionych zostanie 30 niskopodłogowych tramwajów oraz przebudowane i wybudowane zostanie 11 km torowisk - mówi Loeffler.

I dodaje: - Zajezdnia Chocianowice to miejsce tyleż symboliczne, co kluczowe dla funkcjonowania tej części Łodzi oraz projektu „Tramwaj dla Łodzi”. To najstarsza zajezdnia w Łodzi. W przyszłym roku będzie obchodzić  120. urodziny.

Modernizacja zajezdni to kompleksowy proces. Wyremontowane zostanie torowisko na terenie zajezdni, jej budynki i hale, które umożliwią serwisowanie nowoczesnych tramwajów niskopodłogowych pod dachem. Po zakończeniu prac torowych tramwaje będą mogły zawracać bez konieczności wyjazdu na miejskie torowisko.

Polecamy: MPK Łódź. „Czy naprawdę z Łodzi trzeba koniecznie robić skład złomu?" MPK Łódź przetestuje tramwaje z Helsinek [opinie]

120 mln zł na realizację inwestycji zamiast 44 mln zł

Oferty na przebudowę zajezdni Chocianowice zostały otworzone w marcu. W projekt chciało zaangażować się aż 6 firm, a przeznaczone przez nich budżety na realizację zadania wynosiły od 119 do prawie 160 mln złotych.

Ostatecznie przetarg rozstrzygnięto w czerwcu, a miasto zdecydowało się dopłacić. I to nie mało. 

- Realizacja modernizacji wymaga wielobranżowego wykonania robót budowlanych z uwzględnieniem utrzymania zakładu w ruchu, co wiąże się z dodatkowymi problemami w realizacji robót i ma to znaczący wpływ na cenę, a dodatkowo koszty wstępnie zakładane zostały określone w 2015 roku. W kolejnych latach odnotowano znaczący wzrost cen towarów i usług oraz płacy minimalnej, co również przekłada się na wartość robót. Ostatecznie wartość oferty jest zgodna z zakładanymi kosztami inwestycji w oparciu o sporządzone koszty inwestorskie, a nie w zakresie zabezpieczonych środków w wysokości 44 198 120,13 zł - zaznacza Małgorzata Loeffler z ZIM-u.

Przebudowa zajezdni Chocianowice ma zostać zakończona do końca kwietnia 2023 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy