Muzeum Łódź. Nowe muzeum w Monopolis - wyjątkowe miejsce poświęcone historii monopolu wódczanego
Monopol Wódczany to zdecydowanie jeden z najważniejszych symboli fabrycznego dziedzictwa Łodzi. Trzeci co do wielkości kompleks fabryczny (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego) zbudowany został w 1902 roku i przez wiele lat stanowił ważny element rozwoju miasta.!reklama!
Monopol Wódczany od zawsze odgrywał wielką rolę w życiu Łodzi. Był nie tylko miejscem pracy, ale również centrum wydarzeń społecznych i kulturalnych. Działał w nim przyzakładowy żłobek, biblioteka, a nawet koło teatralne.
W okresie największej świetności produkcja miesięczna wynosiła milion półlitrowych butelek wódek czystych i gatunkowych. 620 osób pracowało na dwie zmiany przy pięciu liniach produkcyjnych i jednej rozlewni ręcznej.
Miejsce, które przetrwało II wojnę światową upadło dopiero na początku lat dwutysięcznych.
27 kwietnia 2007 r. z taśmy zeszła ostatnia butelka wódki, a 1 czerwca 2008 r. zakłady zakończyły dotychczasową działalność.
Muzeum Łódź. Zobacz zdjęcia z nowego muzeum w Monopolis!
Jak mówią kuratorzy wystawy, nowe muzeum w Monopolis oraz pierwsza wystawa pod nazwą „Monopol. Alchemia Produkcji” mają być wyrazem szacunku wobec ludzi, którzy pracowali w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego w Łodzi, jak i zaangażowania w upamiętnienie przeszłości tego miejsca.Zobacz zdjęcia z nowego muzeum w Monopolis i poznaj historię monopolu wódczanego w Łodzi!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.