Miasto Łódź to miejsce, które warto poznać od każdej strony. Najlepszym sposobem na poznanie historii i kultury danego miejsca jest oczywiście zwiedzanie, a także zagłębianie się w jego przeszłość poprzez odwiedzanie muzeum. Muzeum Miasta Łodzi mieszczące się w Pałacu Izraela Poznańskiego na ul. Ogrodowej 15 powinien odwiedzić każdy turysta i mieszkaniec Łodzi. To łódzkie muzeum stanowi doskonałą rozrywkę w pochmurne weekendy, a także ciepłe letnie dni.
Muzeum Historii Miasta Łodzi
Muzeum Historii Miasta Łodzi – tak do 2009 roku nazywało się obecne Muzeum Miasta Łodzi znajdujące się w pobliżu słynnej Manufaktury. Muzeum Miasta Łodzi jest instytucją kultury miasta mieszczącą się w jednym z najsłynniejszych i najpiękniejszych budynków w mieście. "Łódzki Luwr", czyli budynek rodziny Poznańskich, jest niewątpliwie wizytówką Łodzi. Ciekawy wygląd dodatkowo przyciąga turystów, którzy dzięki temu mogą bez problemu znaleźć muzeum. Warto wspomnieć, że Muzeum Łodzi posiada jeszcze dwa oddziały. Jednym z oddziałów Muzeum Miasta Łodzi jest Oddział Sportu i Turystyki przy al. Politechniki 10, a także Muzeum Kanału "Dętka" we fragmencie kanałów pod Placem Wolności.
Muzeum Miasta Łodzi wystawy
Muzeum Miasta Łodzi oferuje wystawy stałe oraz wystawy czasowe. Do wystaw stałych w Muzeum Miasta Łodzi wchodzi m.in. Filmowy kantor ziemi obiecanej i Galeria Muzyki Artura Rubinsteina. Jak wie każdy, kto je odwiedził, muzeum jest niezwykle interesującym miejscem, w którym możemy wiele się dowiedzieć o dziejach Łodzi. Znajdziemy tam wystawy stałe Muzeum Miasta Łodzi:Historia rodziny Poznańskich – rzeczy i fotografie opowiadające o drodze do sukcesu rodziny Poznańskich. Wśród ciekawych fotografii znajdziemy tam portret Izraela Kalmanowicza Poznańskiego pochodzący z 1891 roku.
Biblioteka – znajdująca się między Salą Lustrzaną a klatką schodową biblioteka, w której znajdują się dębowe szafy wyposażone w domowe księgozbiory.
Łódź w Europie. Europa w Łodzi. Ziemia obiecana wczoraj i dziś – wystawa przedstawiająca niezwykły rozwój Łodzi w XIX wieku. a także dalsze dzieje miasta do 1989 roku.
Filmowy kantor Ziemi obiecanej – odnowione pomieszczenia kantoru, a także pokój dyrektora wypełnione ekspozycją ukazującą aspekty działalności przedsiębiorstwa Izraela Poznańskiego.
Szybciej, wyżej, mocniej – wystawa znajduje się w Muzeum Sportu i Turystyki na al. Politechniki 10 historię łódzkiego sportu i turystyki od XIX w. do współczesności.
Gabinet Marka Edelmana i Aliny Margolis-Edelman – wystawa poświęcona Markowi Edelmanowi i Alinie Margolis, wykonana z przedmiotów pochodzących z ich mieszkania. Wystawa dostępna jest od 2011 roku.
Galeria Muzyki Artura Rubinsteina – jest to największa kolekcja na świecie poświęcona Arturowi Rubinsteinowi urodzonemu w 1887 roku w Łodzi.
Gabinet Karla Dedeciusa – zbiór osobistych przedmiotów oraz archiwalia Karla Dedeciusa, czyli najwybitniejszego tłumacza oraz znawcy polskiej literatury w Niemczech.
Gabinet Juliana Tuwima – tego twórcy chyba nie trzeba przedstawiać. W dawnym saloniku bilardowym w Muzeum Miasta Łodzi znajduje się ekspozycja poświęcona słynnemu polskiemu poecie urodzonemu w 1894 roku.
Makieta Zaginionego Kwartału – makieta przedstawia historyczne fragmenty Łodzi przedstawiająca miasto z 1939 roku.
Na wspólnym podwórku – w podziemiach Pałacu rodziny Poznańskich czeka na nas niesamowita podróż w przeszłość do wielokulturowej i wielonarodowościowej Łodzi sprzed roku 1939. Całość dopełniają ścieżki audio przygotowane w sposób pozwalający na "przeniesienie się w czasie".
Pokój orientalny – wystawa nawiązująca do trendów ówczesnych zamożnych łodzian lubujących się w orientalnych klimatach.
W Muzeum Miasta Łodzi znajdziemy także wystawy czasowe, które zmieniane są co jakiś czas. Wystawy czasowe, jakie mogliśmy zobaczyć w tym łódzkim muzeum, to na przykład: "Twórcy w tyglu prasy w Łodzi 1984-2019. Zbigniew Koszałkowski. Projekty graficzne czasopism", czy "Brylanty łódzkiej burżuazji. Biżuteria damska XIX-XX wieku".
Muzeum Miasta Łodzi godziny otwarcia
Każdy z nas może, a nawet powinien wybrać się do Muzeum Miasta Łodzi. Muzeum znajdujące się w siedzibie fabrykanta łódzkiego to idealne miejsce zarówno dla starszych, jak i młodszych odwiedzających. To właśnie tam poznasz kulturę Łodzi i dowiesz się, jak wyglądało miasto w dawnych latach. Jak wyglądają godziny otwarcia Muzeum Miasta Łodzi? Godziny otwarcia Muzeum Miasta Łodzi na ul. Ogrodowej 15 wyglądają następująco:
- Poniedziałek - od 9.00 do 17.00
Jak widzimy, Muzeum Miasta Łodzi otwarte jest przez cały tydzień, dzięki czemu każdy ma możliwość znaleźć odpowiedni termin dla siebie. Oglądając ekspozycję historii miasta Łodzi, zapoznamy się z dawną kulturą i zwyczajami. Poznamy detale z dawnej codzienności. Wizyty w takich miejscach są niezwykle pouczające i zostaną w naszych głowach na zawsze.
Muzeum Miasta Łodzi ul. Ogrodowa 15
Muzeum Miasta Łodzi na ul. Ogrodowej 15 znajduje się w dawnym pałacu łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego. Omawiane muzeum stanowi jeden z ważniejszych punktów na mapie miasta. Muzeum warto odwiedzić zarówno w ciepłe letnie dni, jak i w czasie jesiennych długich wieczorów. Warto na bieżąco zaznajamiać się z obecną wystawą czasową, dzięki czemu może trafimy na temat, który zainteresuje nas nawet bardziej niż pozostałe. Na szczęście stała ekspozycja Muzeum Miasta Łodzi czeka na nas każdego dnia. W Muzeum Miasta Łodzi na ul. Ogrodowej 15 możemy obejrzeć między innymi:
- Wystawy prezentujące kulturę, historię oraz sztukę Łodzi.
Muzeum Miasta Łodzi cennik
Muzeum Miasta Łodzi powołane zostało w roku 1975. Od tego czasu jest to jedno z najciekawszych miejsc w mieście, które jest chętnie odwiedzane zarówno przez mieszkańców Łodzi i okolic, a także przez turystów. Ekspozycje i wystawy dostępne w łódzkim muzeum powinien zobaczyć każdy chociaż raz. Kultura i sztuka w Łodzi nie jest droga i zachęca do odwiedzin poprzez ustanowienie zrównoważonych cen. Cennik Muzeum Miasta Łodzi przedstawia się następująco:
- Bilet normalny: 28 zł
Warto zajrzeć do Muzeum Miasta Łodzi i zapoznać się z oferowanymi wystawami. W 2023 roku Muzeum Miasta Łodzi uczci pamięć urodzonego w Łodzi kompozytora, a także wybitnego dyrygenta XX wieku – Pawła Kleckiego.
Muzeum Miasta Łodzi dyrektor
Obecnie w 2023 roku dyrektorem Muzeum Miasta Łodzi jest Magda Komarzeniec, natomiast zastępcą dyrektora Muzeum Miasta Łodzi jest Maja Jakóbczyk. Muzeum Miasta Łodzi działające od 1975 roku miało pięciu dyrektorów. Obecnie szóstą osobą pełniącą tę funkcję jest Pani Magda Komarzeniec. Jak wyglądało to we wcześniejszych latach? Oto dyrektorzy Muzeum Miasta Łodzi na przestrzeni lat:
- Od 1975 do 1988 roku - Antoni Szram
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.