Przypomnijmy, w ostatnich latach Łódź zrealizowała m.in. nową Trasę Górna (od skrzyżowania z ul. Rzgowską w stronę Bronisina i dalej A1), do tego inwestycje bliżej centrum takie jak Wojska Polskiego, Bulwary Północne (Ogrodowa i Północna), Przybyszewskiego i al. Śmigłego-Rydza (do skrzyżowania z Dąbrowskiego).
Projektów, które mają poprawić poruszanie się po mieście jest jeszcze sporo, a od ich realizacji sporo zależy.
"Lista Inwestycji Strategicznych" - na te inwestycje łodzianie czekają od lat
Na łódzkiej "Liście Projektów Strategicznych" znalazły się plany umiejscowione niemalże w każdej części Łodzi. Od ul. Maratońskiej przez Hetmańską, Malowniczą, Nowokonstytucyjną, Trasę Wojska Polskiego, Trasę Karskiego, po obwodnice Nowosolnej oraz Wiskitna.Każdy z tych inwestycji została oceniona pod kątem: konieczności realizacji ze względu na potrzeby lokalne, ze względu na istniejące już zabudowania przemysłowe oraz pod kątem usprawnienia ruchu drogowego, pieszego i rowerowego.
- Na ten moment mamy listę ponad 10 projektów, które uznaliśmy z poziomu miasta za strategiczne. Wszystkie te projekty przejrzeliśmy i zobaczyliśmy, na jakim są etapie, estymowaliśmy też ile te projekty będą kosztowały i nadaliśmy mu odpowiednią rangę, właściwie nadała Miejska Pracownia Urbanistyczna, bo to jest właśnie takie miejsce w mieście, które intelektualnie powinno odpowiadać za zaplanowanie też sieci transportowej w Łodzi
- mówi Tomasz Piotrowski, wiceprezydent Łodzi.
I dodaje:
- Raport właściwie jest gotowy, nie został jeszcze zaprezentowany pani prezydent i też bym takich ciężkich szczegółów nie chciał tutaj przekazywać. Myślę, że w ciągu dwóch tygodni pokażemy sobie ten raport. Cały urząd złożył już do niego poprawkę, więc można powiedzieć, że to jest finał.
W rankingu ocenianych inwestycji znalazła się także Trasa Nowokonstytucyjna, która sporo emocji wzbudziła już kilka lat temu. Wiceprezydent zapowiada, że ta inwestycja jest bardzo wyczekiwana, zwłaszcza z powodu wielkiej inwestycji, jaką jest nowoczesny SOR w szpitalu przy Pomorskiej.
- Rzeczywiście Trasa Nowokonstytucyjna na tej liście jest bardzo, bardzo wysoko i z poziomu miasta komunikacji ruchu drogowego niewątpliwie jest ona kluczowa. Mamy też duży generator ruchu w postaci szpitala CKD, więc no nie możemy przejść obok tego projektu obojętnie
- dodaje Piotrowski.
Łódź zapowiada małe i duże inwestycje drogowe
Szczegóły całego dokumentu mamy poznać jeszcze przed wakacjami. Inwestycje zostały rozłożone w czasie na kilka lat. Kluczowe w ich realizacji będzie to, czy uda się pozyskać na nie środki.
- Myślę, że maj, czerwiec podzielimy się z mieszkańcami tym raportem, i to już będzie taki konkret. Nie będziemy składać obietnic, pokażemy, jak chcemy do tego podejść. Jeżeli miasto nie będzie stać na realizację jakiegoś projektu, to ja bym chciał, żeby mieszkańcy po prostu to wiedzieli
- zaznacza wiceprezydent.
Na wyżej wspomnianych inwestycji drogowców dopiero spotkamy. Już dziś natomiast możemy ich obserwować na ponad 50 ulicach, które przez cały 2025 roku przejdą gruntowny remont. Oprócz nowej nawierzchni pojawiają się także nowe chodniki oraz drogi dla rowerów. Cel jest jeden: pozbyć się nie tylko z ulic, ale i z debaty publicznej tematu dziur w łódzkich drogach.
- W tej kadencji pamiętamy o dużych inwestycjach, ale postawiliśmy także na te mniejsze. I tak, jak obiecaliśmy w kampanii wyborczej, tak jak obiecała pani prezydent, dążymy do tego, aby wyeliminować dziury w naszych drogach na dobre
- podsumowuje Piotrowski.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.