Reklama

Reklama

Na jakich zasadach i od kiedy czternaste emerytury?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Na jakich zasadach i od kiedy czternaste emerytury?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Program „Emerytura Plus”, jako jeden z rządowych priorytetów w tej kadencji, akcentował w expose premier Mateusz Morawiecki. Obok podniesienia wysokości świadczeń dla emerytów i rencistów, rząd planuje coroczną wypłatę 13. świadczenia w wysokości minimalnej emerytury. Coraz realniejsza staje się też zapowiedź wypłaty „czternastek”, wynika z rozmowy wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisława Szweda z "Super Expressem".  

Reklama

Przypomnijmy, że tzw. „13. emerytura” ma być wypłacana z urzędu emerytom i rencistom objętym powszechnym systemem świadczeń, w tym osobom pobierającym: emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Polecamy: Gdzie kupujemy najtaniej? Top 10 sklepów z najniższymi cenami
Wysokość świadczenia będzie równa minimalnej emeryturze, tj. 1200 zł brutto. Większość uprawnionych otrzyma swoje „trzynastki” z kwietniową emeryturą albo rentą. Co ważne, od tego świadczenia nikt nie dokona potrąceń, ani egzekucji, a także nie będzie ono wliczane do dochodu.

Czternaste emerytury co roku?

Obok projektu 13. emerytur coraz realniejsza staje się zapowiedź wypłaty „czternastek”, wskazuje rozmowa wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisława Szweda z "Super Expressem". Z wypowiedzi wiceszefa MRPiPS jasno wynika, że jeśli pozwoli na to stan kasy państwa, „czternastki” dla uprawnionych seniorów będą przyznawane każdego roku. „Jeśli budżet na to pozwoli, nie wykluczam corocznej "czternastki" dla seniorów” - powiedział w rozmowie z "Super Expressem" wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed.

Kryterium dochodowe dla 14. emerytury

Jak ustalił dziennik, regulacje w sprawie nowego świadczenia powinny być przygotowane na przełomie lutego i marca br. Jednak w kwestii przyznawania „czternastek” będzie obowiązywało kryterium dochodowe. Dodatkowe świadczenie w pełnej kwocie otrzymają emeryci i renciści, których miesięczny dochód nie przekroczy 2700 zł. Pozostali także mogą liczyć na 14. emeryturę, jednak odpowiednio pomniejszoną z zachowaniem zasady „złotówka za złotówkę”. Wypłaty pierwszej „czternastki” uprawnieni seniorzy mogą się spodziewać w listopadzie 2021 roku.

Polecamy: Strach kupować produkty spożywcze luzem. Pleśń w ciastkach, błędne oznaczenia, zawyżane ceny

Nowe zasady waloryzacji emerytur i rent

Od marca br. ma także wzrosnąć, co najmniej o 70 zł brutto, wysokość świadczeń emerytalnych i rentowych. W przypadku najniższych emerytur program rządu Prawa i Sprawiedliwości zakłada odejście od waloryzacji procentowej, na rzecz kwotowej, z gwarantowanym poziomem minimalnym - 70 zł brutto. Podwyżki dla emerytów z wyższymi świadczeniami (od ok. 2.200 zł brutto), będą naliczane według starych zasad (uwzględnienie inflacji i 20. proc. wzrostu płac), tak by nie byli oni stratni. 

Źródło: Super Express, TVP Info, Radio Zet

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy