reklama
reklama

Na lotnisku w Łodzi powstanie farma fotowoltaiczna. Jakie oszczędności przyniesie?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: UMŁ

Na lotnisku w Łodzi powstanie farma fotowoltaiczna. Jakie oszczędności przyniesie? - Zdjęcie główne

Ma zająć między 10 a 13 hektarów. Mowa o farmie fotowoltaicznej, która ma powstać na terenie Portu Lotniczego im. W. Reymonta w Łodzi w 2026 roku. | foto UMŁ

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźMa zająć między 10 a 13 hektarów. Mowa o farmie fotowoltaicznej, która ma powstać na terenie Portu Lotniczego im. W. Reymonta w Łodzi. Na jakim etapie jest przedsięwzięcie?
reklama

Farma Fotowoltaiczna ma powstawać na terenie łódzkiego lotniska w dwóch lub trzech etapach. Ale już po zakończeniu pierwszego będzie w stanie zapewnić lotnisku 20% zapotrzebowania na energię elektryczną, np. na pokrycie zapotrzebowania energetycznego terminala. 

Volta Polska zbuduje na łódzkim lotnisku farmę fotowoltaiczną

Inwestorem jest Volta Polska, która ma doświadczenie w podobnych projektach. Realizowała je na przykład z lotniskami we Francji.

Co teraz dzieje się w tej sprawie?

- W tej chwili dogrywane są szczegóły umowy z inwestorem. W najbliższym czasie inwestor wystąpi o niezbędne pozwolenia. To jeszcze chwilę potrwa, ale wszystko idzie do przodu. Farma powstanie w 2026 roku

reklama

- mówi Robert Makowski, dyrektor handlowy Portu Lotniczego w Łodzi.

Inwestycja Volty szacowana jest na 30 mln zł. Moc instalacji farmy planowana jest na 10 megawatów. Warto zaznaczyć, że 2 megawaty są w stanie w pełni obsłużyć lotniskowy terminal. 

- Farmy fotowoltaiczne na lotniskach nie są czymś nowym. Podobne rozwiązania można znaleźć w Düsseldorfie, Rotterdamie czy Bruggi. Łódź dołącza do zaszczytnego grona miast, które są awangardą w zakresie podejścia do energetyki

- mówił Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.

reklama

Za 10 lat na łódzkim lotnisku wyląduje samolot wodorowy?

Pozostała energia pozwoli zasilić inne miejsca, na przykład pobliską sortownię odpadów. 

- To dla zespołu Volta Polska wspaniały projekt, który może zademonstrować nasze zaangażowanie i profesjonalizm. Dziękujemy za zaufanie Port Lotniczy Łódź.

- zaznaczał po konferencji prasowej na łódzkim lotnisku Stéphane Rauber, prezes Volta Polska.

Podczas spotkania z dziennikarzami podkreślał również, że w przyszłości pojawią się samoloty hybrydowe, zasilane wodorem. W jego ocenie pierwszym krokiem jest wybudowanie farmy. Następnie należy inwestować w instalacje wodorowe.

reklama

Prezes Volty podzielił się także swoim marzeniem, by za 10 lat na lotnisku w Łodzi wylądował samolot wodorowy.

- Jestem lotnikiem, licencję pilota robiłem 20 temu w Polsce. Pamiętam, jak to lotnisko kiedyś wyglądało, Wróciłem tu rok temu. Nie mogę uwierzyć, jak to lotnisko się poprawiło. Wierzę, że to będzie wspaniały projekt

- mówił Stéphane Rauber w Łodzi.

Zdaniem ekspertów instalacja fotowoltaiczna będzie bardzo efektywna z uwagi na nasłonecznienie lotniska.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama