Szopki projektują studenci PŁ
Od 2002 roku łódzkie stajenki projektują studenci wydziału architektury Politechniki Łódzkiej. Był czas, że w szopce mieszkały żywe zwierzęta: osiołek, owce, a nawet wielbłąd.W 2015 roku podjęto jednak decyzję o rezygnacji z żywego inwetarza, co było podyktowane dobrem zwierząt. Odwiedzający stajenkę łodzianie przekarmiali je, co powodowało choroby.
Pomysł przywędrował z Rzymu
Pomysł szopki do Łodzi przywędrował z Rzymu. Tam, przed bazyliką św. Piotra, stajenka pojawia się od 1982 roku. Inicjatorem jej budowy był papież Jan Paweł II. Z kolei pomysłodawcą szopki przed łódzką katedrą był ówczesny ceremoniarz papieski, ks. prałat Konrad Krajewski.Łódzka szopka na stałe wpisała się w krajobraz miasta. Co roku odwiedzają ją tłumy łodzian.
Co ma być w szopce?
Szopka bożonarodzeniowa ma przedstawiać wyobrażenie miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Sceny obrazują moment przybycia pasterzy lub Trzech Mędrców. W każdej szopce znajduje się przedstawienie Świętej Rodziny (mały Jezus, Maria oraz Józef). Najczęściej elementem polskiej szopki są postaci Trzech Mędrców, pasterzy, a także bydło, osioł i owce, Gwiazda Betlejemska, anioły.Pierwszą taką scenę w 1223 roku w Greccio zaaranżował św. Franciszek.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.