reklama
reklama

Nadchodzi rok Jana Kowalewskiego. Harmonogram wydarzeń w Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Rok 2020 został, decyzją Senatu RP, ogłoszony rokiem Jana Kowalewskiego – wybitnego kryptologa, którzy podczas wojny polsko-bolszewickiej złamała sowieckie szyfry. Łódź, rodzinne miasto podpułkownika, przygotowało na ten rok wiele wydarzeń związanych z postacią swojego wybitnego obywatela. 
reklama

Jan Kowalewski to wybitny kryptolog i matematyk, podpułkownik Wojska Polskiego. Urodził się w Łodzi 24 października 1892 roku. Był absolwentem Szkoły Handlowej Zgromadzenia Kupców w Łodzi oraz Uniwersytetu w Liège, gdzie otrzymał dyplom z chemii technicznej.

!reklama!

Senat RP ogłosił rok 2020 rokiem tego wybitnego łodzianina. Władze miasta nie kryją zadowolenia z tej decyzji oraz podkreślają, że da ona szansę na szersze promowanie wysiłku łodzian w odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz późniejszą walkę o jej utrzymanie.

- Ppłk Jan Kowalewski łamał dla Polski szyfry rosyjskie podczas wojny polsko-bolszewickiej. Złamał blisko 100 kluczy szyfrowych, dzięki czemu ponad 3 tys. wiadomości zostało odkodowanych, co przyczyniło się do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej. 17 października 2019 r. Senat Rzeczpospolitej Polskiej z udziałem pana senatora Ryszarda Bonisławskiego proklamował rok 2020 Rokiem Jana Kowalewskiego. To wyjątkowa chwila także dla Łodzi, ponieważ jest to podkreślenie roli naszych mieszkańców w walce o niepodległość Polski - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej poświęconej postaci Jana Kowalewskiego, Adam Wieczorek wiceprezydent Łodzi

Z nowych możliwości promowania miasta i jego wybitnych obywateli władze Łodzi zamierzają skwapliwie skorzystać. Na nadchodzący rok przygotowano kilka wydarzeń, które przybliżą zarówno sylwetkę Jana Kowalewskiego, jak i realia pracy kryptografów. Będzie także okazja, aby dobrze zabawić się m.in. w specjalnie przygotowanym pokoju zagadek.

Poniżej znajduje się harmonogram obchodów Roku Jana Kowalewskiego w Łodzi.

Rok Jana Kowalewskiego w Łodzi. Harmonogram wydarzeń Miasta Łódź

Konferencja popularno-naukowa, 3-4 kwietnia 2020 r.

Konferencja popularno-naukowa, podczas której o swoim dziadku opowie pan Hugo Kowalewski Fereirra, wnuk Jana Kowalewskiego, zaś odkrywca postaci Jana Kowalewskiego prof. Grzegorz Nowik przedstawi najnowsze ustalenie ws. osiągnięć polskiego radiowywiadu podczas wojny polsko-bolszewickiej. Przybliżona zostanie też sytuacja w Łodzi w roku 1920.

Zeszyt specjalny „Kroniki Miasta Łodzi”

W specjalnym wydaniu periodyku Miasta Łodzi znajdzie się biografia Jana Kowalewskiego wraz z najważniejszymi osiągnięciami oraz przewodnik „Łódzkimi śladami Jana Kowalewskiego”.

Piknik patriotyczny w stulecie Bitwy Warszawskiej, 22 sierpnia 2020 r.

Pod koniec sierpnia zaprosimy łodzian na piknik, podczas którego przeniesiemy się do roku 1920. Pokażemy codzienność miasta, niedotkniętego bezpośrednio działaniami wojennymi, ale i tak żyjącego wydarzeniami na froncie. Zobaczymy m.in. rekonstrukcję szpitala polowego, w którym opatrywano wielu rannych podczas Bitwy Warszawskiej, a rekonstruktorzy Armii Ochotniczej zorganizują punkt werbunkowy z roku 1920. Nie zapomnimy o samym Janie Kowalewskim – na terenie pikniku znajdzie się biuro szyfrów. Młodsi i starsi będą mogli wziąć udział w grach i animacjach rozwijających techniki szyfrowania oraz zasady logicznego myślenia. Nie zabraknie akcentów z epoki, kojarzących się z rokiem 1920, m.in. afiszy mobilizujących do obrony i walki poprzez satyrę i charakterystyczną ostrą kreskę.

Wycieczki trambusem po Łodzi śladami Jana Kowalewskiego.

Łodzianie, którzy lubią historyczne eksploracje miasta będą się mogli wybrać na wycieczkę śladami Jana Kowalewskiego. Przybliżymy czasy jego młodości w Łodzi – od kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 132 – do łódzkiej Szkoły Zgromadzenia Kupców (dziś wciąż istniejący budynek, siedziba rektoratu Uniwersytetu Łódzkiego).

Harmonogram wydarzeń Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Wystawa "Szyfry wojny"

Wystawa czasowa "Szyfry wojny" prezentowana będzie w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi w oddziale przy ul. Gdańskiej 13 od sierpnia 2020 roku. Poświęcona będzie postaci ppłk Jana Kowalewskiego i polskiej kryptologii, a także kulisom bitwy warszawskiej. Zaprezentowane zostaną cenne pamiątki po łódzkim bohaterze, maszyny szyfrujące (w tym oryginalna Enigma), uzbrojenie z okresu bitwy warszawskiej, rozszyfrowane meldunki, a także unikatowe zdjęcia ze zbiorów prywatnych rodziny Kowalewskich.

Escape room "W świecie szyfrow"

Pokój zagadek będzie próbą przeniesienia do niezwykłego świata szyfrow i tajemnic kryptologicznych. Zagadki ułożone zostaną zgodnie z metodami szyfrującymi z okresu bitwy warszawskiej, co pozwoli uczestnikom cofnąć się w przeszłość.

Słuchowisko radiowe "Szyfr do zwycięstwa"

Jest rok 1920. Sytuacja pod Warszawą wydaje się być tragiczna. Bolszewicy nieuchronnie prą na zachód, polska armia jest w rozsypce. Naczelnik Piłsudski jest bliski załamania. Jedynym ratunkiem jest odkrycie radzieckich planów. Pracować będzie nad tym Jan Kowalewski - wielbiciel szyfrów i zagadek. O tym opowie słuchowisko wyprodukowane przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi wraz z Radiem Łódź. Premiera 15 sierpnia 2020 r.

Więcej o sylwetce Jana Kowalewskiego możecie przeczytać w naszym artykule poniżej.

Źródło: UMŁ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama