reklama
reklama

Najbardziej łódzki film obchodzi swój jubileusz. Minęło 50 lat od premiery „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: mat. pras.

Najbardziej łódzki film obchodzi swój jubileusz. Minęło 50 lat od premiery „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej 21 lutego trwa specjalne wydarzenie, w którym bibliotekarze przebrali się w stroje z XIX wieku. | foto mat. pras.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźDokładnie 50 lat temu – 21 lutego 1975 roku – zadebiutował film w reż. Andrzeja Wajdy, adaptacja powieści Władysława Reymonta pt. „Ziemia obiecana”.
reklama

Dziś uznawany jest za arcydzieło nie tylko przez widzów, ale i krytyków. W 1976 roku nominowano go do Oscara, a w 2015 – uznano za najlepszy polski film wszech czasów. 

Łódzkie wystawy o „Ziemi obiecanej” w reż. Andrzeja Wajdy

Nie trzeba przekonywać nikogo, że „Ziemia obiecana” w reż. Andrzeja Wajdy to najbardziej łódzki film, jaki tylko istnieje. Przedstawia losy trzech fabrykantów: Karola Borowieckiego (w filmie odgrywa go Daniel Olbrychski), Moryca Welta (Wojciech Pszoniak) i Maksa Bauma (Andrzej Seweryn) na tle XIX-wiecznej, przemysłowej Łodzi.

Dziś (21 lutego) obchodzimy okrągłą, bo półwieczną, rocznicę premiery filmu Wajdy. Z tej okazji przygotowano wiele wydarzeń, ale też i specjalnych wystaw, które upamiętniają tę datę.

reklama

Jedna z nich odbywa się w Muzeum Kinematografii w Łodzi; odwiedzający wystawę „Pół wieku Ziemi obiecanej” będą mogli zobaczyć prywatne zapiski Andrzeja Wajdy, sporządzane podczass pracy nad filmem, czy kostiumy, w tym garnitur Karola Borowieckiego, a także plakaty, archiwalne zdjęcia i rekwizyty. Do wystawy dołączyła się wojewódzka biblioteka, która udostępniła dwa tomy pierwszego wydania książki z 1899 roku.

reklama

 

Specjalną akcję z okazji 50-lecia Ziemi Obiecanej przygotowała także Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Józefa Piłsudskiego w Łodzi. W piątek, 21 lutego, wraz z Teatrem im. Stefana Jaracza zorganizowała happening, a bibliotekarze przywdziali stroje ze schyłku XIX w. Niespodzianką jest też zmieniony wygląd wypożyczalni biblioteki.

 

reklama

Władysław Reymont w centrum łódzkich wydarzeń

Z okazji 50-lecia filmu i ustanowienia przez Senat rok 2025 rokiem Władysława Reymonta, a także dwóch setnych rocznic: śmierci autora Ziemi obiecanej, i, obchodzonej w 2024 roku, przyznania mu Nagrody Nobla nadchodzi czas wielkiego świętowania. W Narodowym Centrum Kultury Filmowej EC1 w Łodzi 21 i 22 lutego potrwa „Weekend Reymonta”.

Podzielono go na dwie części: pierwszy dzień skupi się wokół Ziemi obiecanej, drugi zaś na Chłopach. W piątek (21 lutego) o godz. 19:00 odbędzie się spotkanie z poszczególnymi twórcami – aktorami, scenarzystą i kierownikiem planu – pierwszego z nich, m.in. Andrzejem Sewerynem, Danielem Olbrychskim czy Anną Nehrebecką. 

reklama

Uczestnicy będą mieli okazję poznać te utwory od ich literackiej, „reymontowskiej” strony, a także wziąć udział w warsztatach w studiach filmowych czy fotograficznym spacerze śladem noblisty. Więcej informacji na temat wydarzeń wraz z ich dokładnym harmonogramem znajdziecie tutaj.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najciekawsze wiadomości z Łodzi i aglomeracji łódzkiej w jednym miejscu. Codziennie ciekawe treści specjalnie dla Ciebie! Zobacz co się dzieje Dziś w Łodzi Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama