Reklama

Reklama

Narodowa Orkiestra Młodzieżowa Węgier wystąpi w Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Narodowa Orkiestra Młodzieżowa Węgier wystąpi w Łodzi - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Już 16 października 2019 roku (środa) Narodowa Orkiestra Młodzieżowa Węgier „Anima Musicae Chamber Orchestra” wystąpi w Łodzi z koncertem muzyki polskiej i węgierskiej.

Reklama

Uznany pianista zagra w Łodzi

Uznany pianista Peter Kiss zagra z towarzyszeniem zespołu. Gościnny występ będzie prowadził dyrektor artystyczny orkiestry Laszlo G. Horvath. Łódzka publicznośś zobaczy opracowania między innymi II Rapsodii węgierskiej Franza Liszta, I Koncertu fortepianowego Fryderyka Chopina oraz Etiudy b-moll op. 4 Karola Szymanowskiego. Na finał wieczoru zabrzmi Serenada op. 10 Ernsta von Dohnányiego. Koncert rozpocznie się o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi przy ulicy Żubardzkiej 2a.

 „Anima Musicae Chamber Orchestra” powstała w 2010 roku. Otrzymała prestiżowy tytuł „Narodowej Orkiestry Młodzieżowej” na lata 2018 – 2020. Orkiestra miała przyjemność występować w renomowansych salach koncertowych, takich jak Musikverein w Wiedniu, Filharmonia Berlińska czy Teatr Giuseppe Verdiego na Sardynii. Zespół bierze też udział w wielu festiwalach i współpracuje z najważniejszymi instytucjami kulturalnymi Węgier. Orkiestra kładzie silny nacisk na stylistyczną wierność interpretacji muzyki dawnej, ale także poszerza swój repertuar o twórczość współczesną kompozytorów węgierskich.

Łódzki koncert zespół rozpocznie muzyka kompozytorów XIX wieku. Młodzi artyści zagrają Rapsodię węgierską nr 2 cis-moll Franza Liszta w wersji na orkiestrę smyczkową. Najbardziej znana z tego zbioru rapsodia słynie jednocześnie z trudności technicznej wykonania. W utworze, obok iście wirtuozowskich popisów, można też odnaleźć wiele motywów pochodzących z tradycyjnej muzyki ludowej Madziarów.

I Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina wypełni młodzieńczy entuzjazm oraz romantyczna magiczna aura, co zostało już podkreślone podczas premier w Warszawie i Paryżu, w latach trzydziestych XIX wieku. W utworze tym solową partię fortepianu wykona Peter Kiss – profesor Wydziału Muzyki Kameralnej Akademii Muzycznej Franza Liszta w Budapeszcie. Pianista słynie z ożywionej działalności pedagogicznej i koncertowej, łącząc pasję wykonawstwa muzyki romantycznej ze współpracą z kompozytorami współczesnymi, takimi jak Ivan Fedele, Steve Reich, czy Marta Ptaszyńska. Kolejną pozycję programu tego niezwykłego koncertu stanowić będzie aranżacja na orkiestrę smyczkową fortepianowej Etiudy b-moll Karola Szymanowskiego. Warto dodać, że późnoromantyczny cykl Czterech etiud op. 4 wyróżnia śmiałość języka harmonicznego oraz wieloplanowość faktur.

Koncert Orkiestry „Anima Musicae” zakończy Serenada op. 10, autorstwa Ernsta von Dohnányi – węgierskiego kompozytora XX wieku, dyrygenta, pianisty i dyrektora budapesztańskiego konserwatorium w okresie przedwojennym.

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Węgiersko-Polski Program Współpracy Pozarządowej. Na koncert zapraszają: Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Ambasada Węgier w Warszawie i Akademia Muzyczna w Łodzi.


Źródło: Akademia Muzyczna w Łodzi

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy