Reklama

Reklama

Nie dasz rady zjeść? Podziel się!

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Nie dasz rady zjeść? Podziel się! - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Każdego roku w Polsce aż 9 mln ton żywności ląduje w koszu, tym samym zajmujemy niechlubne 5. miejsce pod względem marnowania jedzenia w Unii Europejskiej.

Reklama

Nie dasz rady zjeść? Podziel się!

Okazuje się, że w całym okresie Bożego Narodzenia wyrzucamy go nawet 2 razy więcej. Można zmienić te złe statystyki, ale należy przede wszystkim rozsądnie zaplanować świąteczne zakupy.

– Święta to misja, którą trzeba rozplanować. Warto dobrze się przygotować do świątecznych zakupów, sprawdzić, co mamy w lodówce, przeanalizować, ilu będziemy mieć gości, zaplanować potrawy, jakie chcemy wykonać. Dzięki temu zmarnujemy i kupimy mniej – mówi Agencji Newseria Karolina Woźniak z Too Good To Go, która razem z Federacją Polskich Banków Żywności, w ramach kampanii „Wszystkiego Niezmarnowanego na Święta”, przygotowała kilka wskazówek, jak nie marnować żywności.

Ekspertka radzi, żeby pozostać odpornym na promocje i nie kupować trzech zamiast dwóch produktów jedynie dlatego, że jest taniej. Zwłaszcza, że często towary objęte promocją mają krótsze terminy, a więc większe jest ryzyko ich zepsucia. A to właśnie jest jeden z najczęstszych powodów, dla których wyrzucamy żywność do śmieci.

– Lista zakupów jest bardzo dobrym pomysłem, to nasza tajna broń podczas zakupów. Mamy w głowie plan i świąteczne promocje nas nie zaskakują – mówi Karolina Woźniak.

Aby zminimalizować wyrzucanie jedzenia, można także starać się przygotowywać mniejsze porcje. Dzięki temu mamy szansę zjeść wszystko, co zostało przyrządzone.

– Nie zjemy ogromnych talerzy jedzenia, ponieważ potraw będzie aż 12, w związku z czym możemy przygotować trochę mniejsze porcje – dodaje Karolina Woźniak. – Dobrym pomysłem jest także zaproponowanie gościom wigilii składkowej, polegającej na tym, że każdy przynosi coś od siebie. Dzięki temu możemy zaoszczędzić czas, pieniądze i zmarnować mniej jedzenia.

Jeśli zaś po świątecznych spotkaniach mimo wszystko i tak zostanie nam jedzenie, można się nim podzielić z wychodzącymi gośćmi.

– To bardzo miły gest, ponieważ jedzenie jest nośnikiem emocji – zawsze warto się podzielić nim z innymi – mówi Woźniak. – Część potraw możemy przetworzyć. Bardzo dobrym pomysłem jest także mrożenie. Natomiast, kiedy mamy stanowczo za dużo jedzenia, możemy również skorzystać z jadłodzielni i oddać je osobom, które na co dzień nie mają go pod dostatkiem.

Foodsharing, czyli dzielenie się jedzeniem, to godna wsparcia idea, która ma na celu zminimalizowanie marnotrawstwa pożywienia, a także wsparcie osób uboższych, bezdomnych i głodnych. W Warszawie punktów, w których można się podzielić jedzeniem, jest już naprawdę sporo. Zarówno jadłodzielnie, jak też lodówki społeczne działają w mieście wyjątkowo prężnie. Podobne miejsca można znaleźć także poza stolicą. W Łodzi działa już kilka takich punktów (szczegółowe informacje o miejscach i godzinach można znaleźć tutaj.

Inne miasta również oferują mieszkańcom możliwość podzielenia się tym, czego nie są w stanie skonsumować.

Aplikacja Too Good To Go powstała właśnie po to, by przeciwdziałać marnowaniu jedzenia. Oferuje różne sposoby walki z wyrzucaniem produktów spożywczych. Jeden z nich to możliwość uratowania paczki żywności, która w innym wypadku trafiłaby do kosza. Zawartość pakunku pozostaje tajemnicą aż do chwili  rozpakowania.

– Kiedy mamy dosyć świątecznych potraw i chcemy zmienić menu, warto pamiętać o tym, że piekarnie czy cukiernie cały czas mają nadwyżkową żywność. Dobrze jest wtedy uratować jakąś paczkę niespodziankę, na przykład przy użyciu aplikacji Too Good To Go. Możemy w ten sposób zrobić coś dobrego dla planety i szerzyć ideę niemarnowania żywności – zwraca uwagę Karolina Woźniak.


Źródło: Newseria.pl

Dłuższą listę punktów, w których możemy podzielić się żywnością podaliśmy także w naszym wczorajszym artykule pt. Nie chcesz marnować jedzenia po Świętach...

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy