reklama
reklama

Nie można rozdzielać noworodka od matki – zdecydował Rzecznik Praw Pacjenta po przypadku w Łódzkiem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nie można rozdzielać noworodka od matki – zdecydował Rzecznik Praw Pacjenta po przypadku w Łódzkiem  - Zdjęcie główne

Nie można rozdzielać noworodka od matki – zdecydował Rzecznik Praw Pacjenta po przypadku w Łódzkiem (fot. domena publiczna) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźUzasadnił, że pandemia koronawirusa nie jest powodowem, by szpitale mogły zmieniać zasady i zabierać matkom nowonarodzone dzieci. Uważa, że to naruszenie praw pacjenta.
reklama

W czasie ostatnich tygodni wystąpiło wiele przypadków gdy z powodu pandemii matki były rozdzielane z dziećmi po porodzie, lub musiały opuścić szpital podczas gdy dziecko wciąż w nim przebywało (bez prawa odwiedzin).  

!reklama!

Działania tłumaczono prewencją wirusową. Wielokrotnie w tej sprawie alarmowała fundacja Rodzić po Ludzku, która punktowała tego typu praktyki szpitalne przypominając, że personel w ten sposób skazuje na cierpienie i stres zarówno matkę, jak i dziecko.

Na stronach rządowych ukazała się informacja o decyzji Rzecznika. 

„Rzecznik Praw Pacjenta uznał, że praktyka stosowana w jednym ze szpitali z województwa łódzkiego, polegająca na oddzielaniu (separowaniu) matek od ich nowonarodzonych dzieci, urodzonych drogą cesarskiego cięcia, do czasu uzyskania negatywnego wyniku testu na obecność u matki koronawirusa - narusza zbiorowe prawo pacjentów do świadczeń zdrowotnych." - czytamy.

reklama

 "Tylko przesłanki medyczne, w tym podejrzenie lub potwierdzenie zakażenia, mogą uzasadniać oddzielenie matki od dziecka. W pozostałych sytuacjach takie postępowanie będzie niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, a także standardami organizacyjnymi opieki okołoporodowej określonymi przez Ministra Zdrowia. Pierwsze kontakty po porodzie są niezwykle ważne, zarówno dla matki, jak i dziecka. Ograniczenia w tym zakresie mogą występować jedynie w wyjątkowych, uzasadnionych sytuacjach".

Rzecznik oczekuje, że szpitalna praktyka przestanie być stosowana. Za niewykonanie decyzji rzecznika szpitalowi grozi kara pieniężna do wysokości 500 tysięcy złotych. 

Nie wiadomo o jaki dokładnie szpital z województwa łódzkiego chodziło. Nie zostanie to ujawnione – przypadek miał posłużyć jako pouczenie i przestrogę dla innych.

reklama

Źródło: Gazeta Wyborcza

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama