reklama
reklama

Nie tylko Ziemia Obiecana. Łódź Przemysłowa w książkach i albumach. CZĘŚĆ V: „Łódź na mapach 1793-1939”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź W ramach Programu Promocja Czytelnictwa przybliżamy Państwu książki i albumy przedstawiające Łódź Przemysłową. CZĘŚĆ V: „Łódź na mapach 1793-1939”.
reklama

„Łódź na mapach 1793-1939” to lektura obowiązkowa dla każdego pasjonata historii miasta Łodzi, a zarazem unikatowy album o sztuce kartograficznej XIX i XX wieku.

!reklama!

Publikacja zawiera 40 reprodukcji map i planów Łodzi z lat 1793-1939. Reprodukcje wydrukowane zostały na rozkładanych planszach, co ułatwia czytelnikom odnalezienie nawet niewielkich szczegółów zabudowy dawnej Łodzi. Książka pozwala prześledzić rozwój urbanistyczny włókienniczego miasta na przestrzeni prawie 150 lat. 

Nowe dzielnice, zmieniające się nazwy ulic, powstające w zawrotnym tempie fabryki - to wszystko można zaobserwować analizując zamieszczone tutaj plany. Każda mapa uzupełniona jest opisem, w którym podane są informacje o strukturze społecznej i liczbie ludności w danym okresie.

Mapy intrygują, zachwycają swoimi estetycznymi walorami, a przede wszystkim pozwalają wyobrazić sobie czasy dynamicznego rozwoju miasta. Każda z nich zaopatrzona jest w przystępny opis, uzupełniony wykresami ilustrującymi strukturę społeczną i ilość mieszkańców miasta w danym momencie.

Wysoki poziom wydawniczy, walory plastyczne map i fotografii, interesujące opisy sprawiają, że „Łódź na mapach” jest znakomitą lekturą. „Opowiedziana” mapami historia, zawarta na kartach tego pięknego albumu, zainteresuje także osoby, dla których Łódź była dotąd ziemią nieznaną.

Bartosz Jankowski: Dzień dobry. Razem ze mną Jacek Kusiński, współautor, pomysłodawca i wydawca tej książki.

Jacek Kusiński: Można powiedzieć, że jestem jednym z pomysłodawców, wydawcą i współautorem.

Porozmawiamy o książce pt. „Łódź na mapach 1793 - 1939”. Trochę tych map nazbieraliście. 

Tych map Łodzi było dużo więcej, ale wybraliśmy najistotniejsze, najciekawsze graficznie i merytorycznie. Książka jest ułożona w osi czasu. Te mapy pokazują rozwój miasta.

Czy właśnie taki był plan? Chcieliście panowie pokazać rozwój Łodzi?

Tak, dokładnie.

Niech pan więc zdradzi, jak ta nasza Łódź się rozwijała.

Naszą intencją było pokazanie map, bo są one pretekstem do pokazania rozwoju miasta w osi czasu. W tej książce doskonale widać przedziały czasowe, w których Łódź ma niesamowitą dynamikę rozrostu. Często dziennikarze i historycy lubią porównywać to miasto do Chicago i Tokyo, bo rzeczywiście ta dynamika od 1860 roku była niezwykła. Próbowaliśmy to też pokazać w książce. Współautorzy stworzyli na potrzeby tej publikacji nowe prezentacje graficzne miasta.  To znakomita mapa przez nich opracowana, która pokazuje rozwój terytorialny Łodzi. Poszczególnym kolorom przypisane są daty. Ci moi genialni współautorzy stworzyli także ciekawą mapę pokazującą podziemne łódzkie rzeki i dawne młyny, które były początkiem historii Łodzi. Dalej zaczyna się już opowieść o mieście - od pierwszej mapy z 1793 roku. Wtedy Łódź liczyła 191 mieszkańców. 

191 mieszkańców, 44 domy drewniane i już. Niebywałe. Zanim przejdziemy dalej, chciałbym zapytać jeszcze, skąd wziął się pomysł na tę książkę.

Mapa od dzieciństwa była dla mnie obietnicą przygody. Uwielbiałem książki, gdzie są jakieś mapy. Ona działa na wyobraźnię. Gdy zobaczyłem mapy Łodzi pierwszy raz, bardzo mnie one zaintrygowały. Lubię to miasto, fotografuję je, wydaję o nim książki. Siłą rzeczy, mapa stała się dla mnie inspiracją. Poza tym, mapa jest pewną metaforą miejsca. Widzimy ją, a dalej zaczyna już działać nasza wyobraźnia. Oprócz tego mapy są świetnym pretekstem do pokazania linearnego rozwoju miasta. Jak przybywa mieszkańców, jak miasto się rozwija terytorialnie. To też opowieść o kartografach. Pan Maciej Janik znakomicie opisał historię niezwykłych kartografów, którzy wykonywali te mapy.
Moim pragnieniem było przeniesienie się w czasie, dokonanie skoku w tamte lata. Na kilka map nanieśliśmy kalki ze współczesnymi ulicami Łodzi. Niesamowitą pracę wykonał pan Mariusz Stępniewski, który bardzo precyzyjnie wykonał kalki, dzięki którym możemy dokonać podróży w czasie. Nakładając kalkę możemy zobaczyć gdzie była ulica Gdańska, Legionów Ogrodowa.

Tak, to porównanie robi wrażenie. Trzeba było zapewnie poświęcić na taką pracę mnóstwo czasu. Ile dokładnie?

Trudno określić. Myślę, że kilka lat. Wykonałem do tej książki zdjęcia lotnicze, które były jeszcze wcześniej robione.  Od momentu, w którym mieliśmy wszystkie materiały do wydania książki minęło około roku…

WIĘCEJ W POWYŻSZYM MATERIALE WIDEO

Polecamy: Nie tylko Ziemia Obiecana. Łódź Przemysłowa w książkach i albumach | CZĘŚĆ I: „Szalone Miasto” [WIDEO]
Polecamy: Nie tylko Ziemia Obiecana. Łódź Przemysłowa w książkach i albumach | CZĘŚĆ II: „Łódź. Pałace i Wille” [WIDEO]
Polecamy: Nie tylko Ziemia Obiecana. Łódź Przemysłowa w książkach i albumach. CZĘŚĆ III: „Dwa lwy i teatr” [WIDEO]
Polecamy: Nie tylko Ziemia Obiecana. Łódź Przemysłowa w książkach i albumach. CZĘŚĆ IV: „Łódzka scena młodzieżowa” [WIDEO]

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1  ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama