Reklama

Reklama

Niebieska taktyka terytorialsów nad Zalewem Sulejowskim [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Jeśli ktoś myślał, że to będzie zabawa dużych chłopców w wojsko, to się pomylił. Operacje specjalne na wybrzeżach, obiektach pływających, na wodzie i w wodzie - do tego wszystkiego muszą być zdolne Wojska Obrony Terytorialnej. Ostatnio taktykę działań w środowisku wodnym przećwiczyli łódzcy terytorialsi w ramach szkolenia w Treście nad Zalewem Sulejowskim.

Reklama

Szkolenie dla żołnierzy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej odbyło się w czwartek 18 lipca br. w obrębie plaży w Treście nad Zalewem Sulejowskim. Ćwiczenia objęły działania w wodzie i na wodzie, czyli tzw. „niebieską taktykę”.

Woda im nie straszna

Szkolenie niebieksiej taktyki nad Zalewem Sulejowskim stanowiło ostatni element wspólnych ćwiczeń Wojsk Obrony Terytorialnej z żołnierzami JWK w Lublińcu. Niebieska taktyka obejmuje działania w wodnym środowisku, takie jak: prowadzenie działań rozpoznawczych w obrębie wybrzeży, akcje na nadbrzeżach i obiektach pływających, operacje antyterrorystyczne i kontrterrorystyczne na wodzie, a także techniki przerzutu grup specjalnych drogą wodną.

Komplementarna siła zbrojna

Obecnie 91. batalion lekkiej piechoty w Zgierzu ma w swoich szeregach ponad 700 żołnierzy z całego województwa łódzkiego. Z końcem sierpnia br. dla pierwszej grupy łódzkich terytorialsów zostanie przeprowadzone pierwsze szkolenie poligonowe. Żołnierze odbywają je corocznie, przez dwa tygodnie.

Wojska Obrony Terytorialnej (WOT) są określane jako piąta siła zbrojna RP. Obok wojsk lądowych, sił powietrznych, marynarki wojennej i wojsk specjalnych, terytorialsi stanowią komplementarny element obronny Polski. Do obrony terytorialnej może przystąpić każdy w wieku 18 - 63 (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz 18 - 55 lat (w przypadku szeregowych). Warunkiem wstąpienia w szeregi WOT jest pozytywny wynik postępowania kwalifikacyjnego. Obecnie WOT posiada 20500 żołnierzy, w tym 17 400 ochotników i 3100 żołnierzy zawodowych. W perspektywie ta formacja wojskowa do końca 2019 roku będzie liczyła 26 tys. żołnierzy.

Źródło: mat. SKS 9. ŁBOT

Zobacz także:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy