Reklama

Reklama

Niepełnosprawność w literaturze i filmie w WBP

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Niepełnosprawność w literaturze i filmie w WBP - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Marszałka Józefa Piłsudskiego już od dziś zaprasza do oglądania wystawy „W świecie różnorodności – niepełnosprawność w literaturze i filmie”.

Reklama

Niepełnosprawność w literaturze i filmie

Jak żyć, gdy się nie słyszy, nie widzi, albo kiedy traci się sprawność ruchową, czy kiedy nas lub naszych najbliższych dotyka choroba? Na te i wiele innych niełatwych pytań można znaleźć odpowiedzi w polecanych na wystawie filmach i książkach.

!reklama!

W literaturze i kinematografii często poruszana jest tematyka niepełnosprawności ruchowej, intelektualnej i psychicznej, która dotyka znaczną część społeczeństwa. Ukazując ten motyw autorzy starają się przybliżyć go jak najszerszemu gronu odbiorców, a przez to edukują i oswajają z innością.

Filmy takie jak: „Motyl i Skafander”, „Lot nad kukułczym gniazdem”, „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”, „Miasto ślepców”, „Kosmita”, „Poza horyzonty”, „Poczwarka”, „Chce się żyć” to tylko nieliczne tytuły, które znajdziemy na wystawie. Wśród nich są zarówno wspomnienia spisane przez osoby z niepełnosprawnością lub ich najbliższych; powieści, których bohaterowie muszą mierzyć się z problemami ruchowymi, intelektualnymi lub psychicznymi; filmy fabularne oraz dokumentalne. Historie bohaterów ukazują codzienne zmagania z chorobą i ograniczeniami, a jednocześnie są też najlepszym przykładem na to, że można znaleźć swoje miejsce w życiu, być szczęśliwym, śmiać się, kochać, przyjaźnić. Jesteśmy pewni, że wszystkie pozycje zaciekawią, poruszą, a może także wywołają refleksje nad sensem życia.

Wystawę przygotowało Biuro Promocji ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

Ekspozycję można oglądać już od 1.02 do 29.02.2020 r. w holu wystawowym WBP w Łodzi (ul. Gdańska 100/102, wejście A, parter).


Źródło: WBP

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy