Reklama

Reklama

Nowa siedziba łódzkich samorządowców. Startuje remont wyjątkowych wnętrz gmachu przy ul. Roosvelta w Łodzi [zdjęcia]

Opublikowano: pt, 26 lut 2021 15:32
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Metamorfozę przechodzi ulica Franklina Delano Roosvelta. Właśnie rozpoczął się remont budynku, znajdującego się pod numerem 15. Dawniej w budynku mieściły się instytucje finansowe i banki.  Po modernizacji służyć będzie samorządowi województwa łódzkiego.

Jakie prace remontowe zostały zaplanowane w przyszłej siedzibie łódzkich samorządowców?

!reklama!

Wiceprezydentka miasta, Joanna Skrzydlewska opowiedziała o przeznaczeniu budynku przy ul. Roosvelta w Łodzi.

 - W 2017 roku po rozmowach w zarządem województwa łódzkiego wpisaliśmy ten budynek do projektu 6 Programu Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi, który obejmuje między innymi ulicę Roosevelta, Off-Piotrkowską i ulicę Sienkiewicza. Kamienica spod numeru 15 znajduje się w zasobach samorządu województwa i wówczas ustaliliśmy, że tutaj znajdować się będzie sala Sejmiku, jego całe zaplecze, a także niektóre z departamentów. To co nas szczególnie cieszy, to fakt, że projekt ten rewitalizujemy wspólnie. Remont planujemy zakończyć do końca przyszłego roku – powiedziała Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent miasta Łodzi.

W ramach prac odnowione będą elewacje, stolarka i wnętrza (m.in. sufity, witraże i posadzka). Część ścianek zostanie wyburzona, a klatek schodowych – udrożniona. Naprawy doczeka się dach, wymienione bądź wprowadzone zostaną wszelkie instalacje, a teren zostanie oświetlony.

W środku przywrócony zostanie mu pierwotny, historyczny układ pomieszczeń. Na parterze znajdzie się sala obrad, sale konferencyjne oraz gabinety. Pierwsze i drugie piętro przeznaczone zostaną na biura. Budynek wyposażony zostanie w windę. Na dziedzińcu pojawi się nowa posadzka. Istniejąca zieleń zostanie uporządkowana. Pojawią się też nowe rośliny.

Polecamy: Kapsuła Czasu w Łodzi. Łodzianie mogą w niej umieszczać swoje wizje przyszłości

Rewitalizacja budynku przy Roosvelta w Łodzi to część większego planu

Przy okazji ogłoszenia planów o modernizacji budynku przy Roosvelta, urzędnicy podkreślali, że inwestycja wpisuje się w większy plan zagospodarowania przestrzenią.

- Mówiąc o rewitalizacji, mamy na myśli pewną komplementarność. Tutaj zarząd województwa łódzkiego znajdzie swoją siedzibę, niedaleko na ulicy Sienkiewicza będzie dom dziennego pobytu dla seniorów, na ulicy Piotrkowskiej taki sam dom przeznaczony dla osób niepełnosprawnych, a niedaleko również znajdzie się Wigencja, w której będzie Teatr Pinokio oraz punkt biblioteczny. Trochę dla kultury, trochę dla powiedzmy słabszych bądź starszych mieszkańców i trochę dla urzędników - dodała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

sprawdź: Plac Wolności w Łodzi bez tramwajów MPK. Ważne zmiany w kursowaniu tramwajów w weekend 27-28 lutego
Budynek przy ulicy Roosevelta 15 został zbudowany w latach 1910-1911 na zlecenie Towarzystwa Wzajemnego Kredytu Przemysłowców Łódzkich, jednej z największych instytucji finansowych z początku XX wieku. Obiekt zaprojektowało biuro architektoniczne Wilhelma Martensa, odpowiedzialne za podobne realizacje m.in. w Berlinie i Hamburgu. Przez wiele lat służył instytucjom finansowym, głównie bankom, dlatego w jego wnętrzu do dziś znajdują się m.in. wodo i ognioodporny skarbiec, pomieszczenia kasowe czy oryginalne szafki dla pracowników.

-Jesteśmy na etapie badania tego budynku. Sprawdzamy jak wyglądał w swojej pierwotnej formie, jakie zmiany w nim zaszły np. w trakcie modernizacji w latach 30. ubiegłego wieku. Warto wiedzieć, że zachowały się w nim w dużym stopniu oryginalne wnętrza. - dodał odpowiedzialny za realizację inwestycji od strony zabytkowe, Mariusz Kurman, konserwator zabytków.

Remont budynku prowadzony jest w partnerstwie Miasta i Zarządu Nieruchomości Województwa Łódzkiego. Wartość projektu wynosi 15, 1 mln złotych, z czego 8,4 mln złotych to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej, zaś 6,7 mln złotych to wkład Zarząd Nieruchomości Województwa Łódzkiego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.