reklama
reklama

Nowa sława w Łódzkiej Alei Gwiazd! [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowa sława w Łódzkiej Alei Gwiazd! [WIDEO]  - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźŁódzka Aleja Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej właśnie powiększyła się o kolejnego wybitnego przedstawiciela. W obecności m.in. wiceprezydenta Łodzi Krzysztofa Piątkowskiego, odsłonięto gwiazdę profesora Bolesława W. Lewickiego. 
Reklama lokalna
reklama

Podczas uroczystego odsłonięcia gwiazdy, które miało miejsce 17 października, byli obecni znakomici goście m.in. wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski, przedstawiciele Uniwersytetu Łódzkiego oraz Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja. Gwiazdę odsłonił syn profesora, Adam Lewicki.

- To wielki zaszczyt dla mnie, że zostałem tutaj zaproszony, i że mogę odsłonić tę gwiazdę. Na temat jego pracy naukowej nie wiem wiele, ale mogę powiedzieć, że był wspaniałym człowiekiem i genialnym ojcem. Po prostu jestem bardzo szczęśliwy, że jestem jego synem - powiedział Adam Lewicki

Obecny na uroczystości Krzysztof Piątkowski wskazał, że profesor Lewicki jest częścią wielkiej, filmowej historii Łodzi.

- Łódź jest kolebką nie tylko twórców filmowych, ale również polskiej myśli filmowej. Cieszę się, że prof. Bolesław W. Lewicki wybitny teoretyk filmu, krytyk i pedagog, twórca filmoznawstwa jako niezależnej dyscypliny uniwersyteckiej w Polsce znalazł swoje miejsce w łódzkiej Alei Gwiazd - powiedział wiceprezydent Miasta Łodzi

reklama

Gwiazdę profesora Lewickiego ufundowali Uniwersytet Łódzki oraz Szkoła Filmowa w Łodzi. Odsłonięcie gwiazdy połączono z inauguracją 10. Festiwalu Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja w Łodzi.

Bolesław Włodzimierz Lewicki urodził się w 1908 roku we Lwowie. Studiował na Wydziale Humanistycznym tamtejszego Uniwersytetu Jana Kazimierza. Był współzałożycielem Lwowskiego Klubu Filmowego Awangarda, recenzentem w gazecie "Słowo Polskie" i w "Gazecie Lwowskiej", nauczycielem w gimnazjum. Aktywnie zabiegał o wprowadzenie wiedzy o filmie do szkół, organizował lektoraty i pokazy filmowe dla nauczycieli. Podczas II wojny światowej był więźniem obozów koncentracyjnych.

Od 1959 roku związany z Uniwersytetem Łódzkim, gdzie stworzył i prowadził Zakład Wiedzy o Filmie przy Katedrze Teorii Literatury. W latach 1973–1978 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Teorii Literatury, Teatru i Filmu. Związany był także z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi, gdzie w latach 1968–1971 kierował Katedrą Teorii i Historii Filmu. Od 1968 do 1969 roku był rektorem Szkoły Filmowej w Łodzi. W latach 1976–1981 wykładał na Uniwersytecie Gdańskim w Instytucie Filologii Polskiej. Był także, między innymi, dyrektorem programowym Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, współpracownikiem Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, wiceprezesem Stowarzyszenia Filmu Naukowego i przewodniczącym Krajowej Rady Kin Studyjnych. W 1988 roku Grzegorz Królikiewicz zrealizował poświęcony mu film pełnometrażowy “Wiesz, jak jest”.

reklama

Źródło: Radio Łódź / UMŁ

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama