Reklama

Nowa zieleń dla Łodzi. W okolicach Manufaktury pojawią się pasaże wiśni, grusz i magnolii [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Urząd Miasta Łodzi poinformował, że nowe, zielone pasaże z wiśniami, magnoliami, gruszami i kwiatami poprowadzą do Manufaktury. Pojawią się tam też zdroje wody pitnej i nowe ławki. W kwadracie ulic Ogrodowa, Zachodnia, Legionów i Gdańska powstają międzykwartałowe przebicia.

Zieleń w Łodzi. Zgodnie z planem magistratu, okolice Manufaktury mają się zazielenić 

W okolicy Manufaktury pojawią się nowe zielone przestrzenie. Oprócz nasadzeń pojawi się mała architektura i dekoracyjne podświetlenia. 

!reklama!

– Jesteśmy w miejscu, które w wakacje tego roku, będzie zupełnie odmienione, a przede wszystkim pełne zieleni, przyjmie pierwszych gości. Większość zieleni, jaką tu widać, była już wcześniej, ale pojawi się też dużo nowych roślin. Zasadzimy tu wiśnie, grusze drobnoowocowe, graby, magnolie, hortensje i 2 tysiące krzewów i kwiatów. Koło naszego najstarszego kościoła znajdował się skwer, który wcześniej było można oglądać raczej tylko na zdjęciach lotniczych. Teraz będzie można wybrać się tutaj na spacer, przejść skrótem do Manufaktury i Teatru Powszechnego albo odpocząć na ławce czy na przyniesionym kocu. W tej chwili na budowie pasaży prowadzone są intensywne prace ziemne oraz działania związane z zagospodarowaniem terenu, w tym układanie nawierzchni, która zostanie wykonana z różnokolorowej kostki granitowej. – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

Polecamy: Drzewa Łódź. W Łodzi przybędzie lasów. Jest plan na 150 tys nowych drzew!
Nowe zielone pasaże powstające w kwadracie ulic Ogrodowa, Zachodnia, Legionów i Gdańska to również miejsce niespodziewanych odkryć. W maju 2020 roku na terenie budowy natrafiono na stare groby, w których znajdowały się szczątki 13 osób. Była to pozostałość po cmentarzu, który znajdował się przy kościele pw. św. Józefa w XIX wieku. Odnalezione szczątki spoczęły na Starym Cmentarzu przy ul. Ogrodowej.

– Tworzymy zupełnie nowe miejsce na mapie Łodzi, czyli porządkujemy przestrzeń miejską oraz otwieramy dotychczas zamknięte tereny. Koszt realizacji tych przebić to blisko 15 mln zł. To jest sedno rewitalizacji – przemiana miejsc dotychczas opuszczonych i przez lata zaniedbanych w miejsca przyjazne i komfortowe. Powstanie tutaj również 18 nowych miejsc parkingowych. Przebicia będą oświetlone i zostały tak zaprojektowane, że mogą na nie wjechać karetki czy wozy straży pożarnej, gdyby zaszła taka potrzeba. To miejsce, to tak naprawdę kolejny ogród w centrum miasta, w pobliżu którego zlokalizowanych jest kilka budynków wyremontowanych w ramach programu Mias100 Kamienic oraz kilka kolejnych remontowanych w ramach programu rewitalizacji obszarowej. Nie jest to łatwa inwestycja, ale wszystkie niespodzianki mamy już za sobą. Pierwszy pasaż przy ulicy Legionów 15 do zbiegu ulic Zachodniej i Ogrodowej zakończyliśmy w 2020 roku. Dwa kolejne pasaże oddamy w wakacje tego roku – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

czytaj również: Rower miejski Łódź. Kolejne opóźnienia. Start nowego systemu najwcześniej w wakacje

Pasaż od ul. Legionów 15 do zbiegu ulic Zachodnia/Ogrodowa

Inwestycja połączyła ul. Legionów (poprzez posesję nr 15) z ul. Zachodnią, Ogrodową i Gdańską. Powierzchnia ciągu została wykonana z różnokolorowej kostki kamiennej. Zostały utworzone chodniki i koliste skwery. Przestrzeń wyposażono w 10 ławek z oparciem, 2 kosze na odpady, 2 kosze na psie nieczystości oraz 4 stojaki rowerowe. Na potrzeby realizacji inwestycji została rozebrana część istniejącego, murowanego ogrodzenia miejskiego żłobka.

Powstały nowe, ażurowe ogrodzenie na podmurówce. Zachowano i zabezpieczono 16 rosnących na obszarze nieruchomości drzew. Teren pod ciągiem pieszo-jezdnym został wyposażony w niezbędną infrastrukturę podziemną. W przestrzeni zainstalowano oświetlenie parkowe, dekoracyjne oraz podświetlenie zieleni. Ponadto zostały posadzone krzewy niskie, byliny oraz trawy ozdobne z automatycznym systemem nawadniania.

Pasaż ul. Ogrodowa 18, ul. Zachodnia 55

Wzdłuż ciągu zostało wyznaczonych 28 miejsc postojowych, w tym dla osób z niepełnosprawnościami. Część istniejącego murowanego ogrodzenia terenu kościelnego została rozebrana. Natomiast fragment ogrodzenia wokół żłobka przebudowano. Zostanie posadzonych 12 drzew, 25 pnączy, a także liczne krzewy, trawy ozdobne i byliny.

O kondycję zieleni będzie dbać system automatycznego nawadniania. Pojawi się 5 stojaków rowerowych, kosz na odpady, 2 kosze na psie nieczystości, zdrój wody pitnej, ogrodzenie ażurowe i barierki trawnikowe. 

Pasaż ul. Legionów 25 do ul.Ogrodowej 20 i ul. Gdańskiej 8

Nawierzchnia wewnątrz obszaru będzie wykonana z różnokolorowej kostki granitowej i miejscami będzie przybierać formę placów. Instalacje podziemne i oświetleniowe zostaną przebudowane, będzie nowe oświetlenie parkowe, dekoracyjne oraz podświetlenie zieleni. Przestrzeń zostanie wyposażona między innymi w ławki, stojaki rowerowe, kosze na odpady oraz na psie nieczystości oraz zdroje wody pitnej.

Na potrzeby realizacji inwestycji został rozebrany budynek mieszkalny i przylegający do niego budynek gospodarczy posesji przy Legionów 25 oraz budynki gospodarcze na terenie Żłobka Miejskiego. Natomiast fragmenty istniejących ogrodzeń terenu schroniska młodzieżowego, parafii, żłobka i Teatru Powszechnego zostały przebudowane.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy