Reklama

Nowe obostrzenia już od soboty. Zapadła też decyzja co dalej z godzinami dla seniorów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowe obostrzenia już od soboty. Zapadła też decyzja co dalej z godzinami dla seniorów - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Rząd sugeruje, by osoby w wieku powyżej 70 lat nie wychodziły bez potrzeby z domu.

Ograniczenie przemieszczenia się osób powyżej 70. roku życia - to jeden z najnowszych pomysłów rządu na walkę z epidemią koronawirusa. Premier i minister zdrowia zaapelowali, by seniorzy nie wychodzili z domu bez powodów. Mają robić to wyłącznie, gdy zachodzi uzasadniona potrzeba tak jak aktywność zawodowa lub wyjście do kościoła.

!reklama!

Na piątkowej konferencji ani premier, ani minister zdrowia nie doprecyzowali, co dzieje się z "godzinami dla seniorów", które funkcjonują w sklepach. Jak wynika z informacji money.pl, od 10 do 12 wciąż seniorzy będą mieli wyłączność na robienie zakupów. W tym zakresie nic się nie zmienia. Potwierdził tę informację Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

O zmianę przepisu apelowała od dłuższego czasu branża handlowa. Handlowcy przekonują, że w tych godzinach seniorzy i tak nie chodzą na zakupy, a sklepy świecą pustkami. Według nich to mniej czasu na sprzedaż dla innych klientów. W pozostałych godzinach następuje spiętrzenie odwiedzających - tłumaczy money.pl dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.

Seniorze, uważaj na siebie! - apelują tymczasem rządzący. W dużych skupiskach ludzi koronawirus i inne wirusy łatwiej się rozprzestrzeniają. Dlatego też – ogranicz wyjścia z domu i unikaj miejsc publicznych. Poproś bliskich o pomoc w codziennych czynnościach. Skorzystaj z bezpłatnej infolinii, dzięki której otrzymasz pomoc w zrobieniu zakupów.

22 505 11 11 to bezpłatna infolinia dla osób powyżej 70. roku życia

  • Zadzwoń na infolinię. Numer telefonu jest bezpłatny.
  • Osoba z infolinii przekaże Twój numer do ośrodka pomocy społecznej w Twojej gminie.
  • Czekaj na telefon pracownika ośrodka, który skontaktuje się z Tobą i ustali wszystkie szczegóły.
  • Wolontariusz dostarczy Ci produkty lub leki, o które poprosiłeś.
  • Przekaż pieniądze za zakupy wolontariuszowi.
Najważniejsze zasady bezpieczeństwa

Unikaj dotykania oczu, nosa i ust

Dłonie każdego z nas dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.

Często myj ręce

Pamiętaj o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie masz takiej możliwości –dezynfekuj je płynami lub żelami na bazie alkoholu (min. 60%). Dotykanie różnego rodzaju przedmiotów i powierzchni to ryzyko przeniesienia wirusa. Częste mycie rąk zmniejszy prawdopodobieństwo zakażenia.

Regularnie myj lub dezynfekuj powierzchnie

Mycie rąk to nie wszystko! Pamiętaj o regularnym przecieraniu powierzchni i przedmiotów, których używasz. Biurka, stoły, klamki, włączniki światła, czy poręcze czyść za pomocą wody z detergentem lub środkiem dezynfekującym.

Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas jedzenia

Również na powierzchni telefonów komórkowych bardzo łatwo gromadzą się chorobotwórcze drobnoustroje. Dlatego pamiętaj o regularnym dezynfekowaniu swojego telefonu. Jak to zrobić? Na przykład za pomocą wilgotnych chusteczek, które są nasączone środkiem dezynfekującym. Nie kładź telefonu na stole i nie korzystaj z niego podczas jedzenia.

Zakryj usta i nos podczas kichania lub kaszlu

Podczas kaszlu i kichania pamiętaj o zakryciu ust i nosa zgiętym łokciem lub chusteczką. Pamiętaj, aby jak najszybciej wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce wodą z mydłem lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60%). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów.

Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu

Odpowiednia dieta również zmniejsza ryzyko zachorowania na koronawirusa. Stosuj zrównoważoną dietę. Unikaj wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj o codziennym jedzeniu minimum 5 porcji warzyw i owoców. Odpowiednio nawadniaj organizm. Codziennie pij ok. 2 litry płynów – najlepiej wodę.

Źródło: money.pl, gov.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy