Reklama

Reklama

Nowe oszustwo „na szczepionkę”. Policja ostrzega przed przestępcami wykorzystującymi seniorów

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Nowe oszustwo „na szczepionkę”. Policja ostrzega przed przestępcami wykorzystującymi seniorów  - Zdjęcie główne

Oszuści wykorzystują każdą okazję - podczas pandemii pojawiły się nowe metody wyłudzania pieniędzy od starszych osób (fot. unsplash) |wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Oszuści stają się coraz bardziej bezwzględni i dopuszczają się wciąż nowych sposobów, na wyłudzanie pieniędzy od osób starszych. Policja apeluje by informować i uświadamiać rodziców, dziadków i sąsiadów, tak, by nie stali się ofiarą nowego rodzaju oszustwa.

Reklama

Nowe, groźne oszustwo metodą „ na szczepionkę”

Na terenie kraju pojawiły się próby oszustw na zakup szczepionki na COVID19.  Oszuści modyfikują znaną metodę wyłudzania pieniędzy „na wnuczka”, podając się za przedstawiciela służby zdrowia, bądź za członków rodziny i w ten sposób wyłudzają znaczne sumy pieniędzy.

Przestępcy informują, że potrzebna jest pilna wpłata pieniędzy na leczenie bliskiej osoby, która znalazła się w szpitalu. Po przekazaniu gotówki okazuje się, że bliski nie był zarażony koronawirusem, a pieniądze przejęli nieznani sprawcy.

Pomimo licznych apeli policjantów i akcji profilaktycznych mających na celu ostrzeżenie przed oszustami, nadal odnotowuje się przypadki przekazywania przestępcom przez starsze osoby swoich oszczędności.

W Łódzkiem pojawiły się „oferty transportu na szczepienia przeciw Covid-19”

Na terenie województwa łódzkiego pojawiają się także przypadki telefonów od osób oferujących odpłatny transport na szczepienia do punktów szczepień.
Zgodnie z poleceniem Wojewody Łódzkiego wszystkie gminy zostały zobowiązane do zapewnienia bezpłatnego transportu:

  • osobom niepełnosprawnym, tj. posiadającym aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami;
  • osobom mającym obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień (w przypadku miast poniżej 100 tys. osób, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich);
  • osobom powyżej 70 roku życia, mającym obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu do najbliższego miejsca zamieszkania punktu szczepień (w przypadku miast powyżej 100 tys. mieszkańców).
Gminy organizują transport przy wykorzystaniu: Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz zatrudnionych przez gminy podwykonawców (np. w Łodzi MPK, korporacja taksówkarska), a koszt transportu w tych przypadkach będzie refundowany z budżetu państwa.

Jak skutecznie chronić się przed oszustami? 

Należy uczulać osoby starsze by zachowały szczególną ostrożność w kontaktach z obcymi, którzy mogą podawać się np. za „policjanta”, „lekarza” lub „wnuczka”. Policja apeluje by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy nieznanym osobom – najpierw skontaktować się z rodziną i potwierdzić, czy potrzebują pomocy finansowej.

W przypadku próby wyłudzenia pieniędzy oraz otrzymania oferty odpłatnego transportu na szczepienie należy natychmiast zadzwonić na policję pod numer alarmowy 112.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy