Reklama

Reklama

Nowe prawo odetnie dostęp do leków dzieciom i starszym osobom?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowe prawo odetnie dostęp do leków dzieciom i starszym osobom? - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Znowelizowane Prawo Farmaceutyczne może pozbawiać dzieci z domów dziecka oraz starszych mieszkańców domów pomocy społecznej dostępu do lekarstw.

Reklama

Domy Pomocy Społecznej nie mogą wykupić leków przepisanych przez lekarza na receptę swoim podopiecznym, a domy dziecka - maluchom będącym pod ich opieką. To "efekt" wejścia w życie - 6 czerwca - Ustawy Prawo Farmaceutyczne.

Do tej pory DPS-y i domy dziecka mogły brać na siebie koszty lekarstw, gdyż recepty były wystawiane na te instytucje. W myśl nowego prawa, recepty mogą być tylko imienne.

- A to oznacza, że DPS czy dom dziecka nie może wykupić takiego leku - wyjaśnia Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi. - Spada to na samego pensjonariusza. Senior może i zapłaci ze swojej niewielkiej emerytury czy renty. A w jaki sposób lekarstwo ma nabyć dziecko z domu dziecka? Nie ma rodziców, bądź Ci nie interesują się jego losem... Domy pomocy i domy dziecka rocznie przeznaczały na zakup takich leków około 900 tys. zł. -

Co można zrobić w takiej sytuacji?

- Wezwać pogotowie lub pojechać do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - dodaje mec. Sebastian Bohuszewicz, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi. - Nie mają innego wyjścia. Lekarz nie wypisze bowiem recepty na antybiotyk czy lek na serce na DPS czy dom dziecka. Taki sam, ogromny problem mają chociażby fundacje, które opiekują się dziećmi wymagającymi specjalistycznego żywienia, czyli np. mleka kupowanego na receptę w aptece.  -

Radny Sebastian Bohuszewicz przygotowuje na najbliższą sesję Rady Miejskiej w Łodzi projekt uchwały - apelu do rządu o natychmiastową zmianę w ustawie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy