Nowa szkoła techniczna założona przez ŁSSE swoją działalność rozpocznie od września. Aktualnie trwa nabór do pierwszych klas. Mimo że placówka stawia pierwsze kroki, już cieszy się dużym zainteresowaniem. W czasie rekrutacji zgłosiło się prawie dwustu chętnych.
– Brakowało szkoły o takim profilu. Technikum jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Zauważyliśmy wraz z naszymi inwestorami, że absolwenci szkół technicznych w dużym stopniu są niewystarczająco przygotowani do wejścia na rynek pracy. Dlatego stworzyliśmy technikum, które będziemy prowadzić w partnerstwie z naszymi inwestorami i Politechniką Łódzką – mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
– Miano placówki eksperymentalnej jest szczególnym wyróżnieniem. Taka placówka musi spełniać ogromną ilość wymagań opisanych w prawie oświatowym, w tym m.in. prowadzić innowacyjny system kształcenia, z zastosowaniem autorskich programów, zatrudniać wysoko wyspecjalizowaną kadrę do kształcenia zawodowego i ogólnego, a kształcenie prowadzić najnowocześniejszymi metodami w oparciu o bogatą bazę dydaktyczną – tłumaczy Wiesława Zewald, prezes Strefy Edukacji
Status szkoły eksperymentalnej udzielony przez Ministra Edukacji daje gwarancję, że szkoła może sięgać po programy rządowe kierowane dla szkół publicznych. Może wprowadzać w przyszłości inne nowatorskie programy nauczania, których jeszcze nie ma w Polsce – inne zawody, korzystając np. z podstaw programowych krajów zachodnich o bardzo rozwiniętej gospodarce. Uczniowie mogą być spokojni, że zostaną przyjęci na staże przemysłowe do innych pracodawców na terenie Europy. Taki status to też pewnego rodzaju stabilizacja i swoista ochrona ze strony MEN.
To pierwsza szkoła techniczna o takim profilu w Polsce i pierwsza utworzona przez specjalną strefę ekonomiczną. Dodatkowo udziały w niej posiadają prywatne przedsiębiorstwa, które gwarantują uczniom praktyki, staże i możliwość szybszego zatrudnienia po ukończeniu szkoły. Do projektu przystąpiły znane w regionie łódzkim marki: Delia Cosmetics, Ceramika Tubądzin i międzynarodowy gigant firma Miele. Politechnika Łódzka objęła szkołę opieką merytoryczną i naukową – gwarantując udział kadry pedagogicznej i zaplecze edukacyjne w postaci świetnie wyposażonych laboratoriów. Proces tworzenia szkoły od początku monitorowały dwa ministerstwa: Przedsiębiorczości i Technologii oraz Edukacji Narodowej, które dały zielone światło dla prac nad koncepcją szkoły. Do jej obsługi powstała specjalna spółka o nazwie Strefa Edukacji.
– Kładziemy jako Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna specjalny nacisk na innowacyjne podejście do biznesu. Jednym z filarów wzrostu gospodarczego, rozwoju przedsiębiorstw jest bazowanie na wysoko wykwalifikowanej kadrze. Technikum daje możliwość kształcenia dualnego, czyli z jednej strony uczniowie uczą się teorii od najlepszych pedagogów dostępnych na rynku i wykładowców Politechniki Łódzkiej, z drugiej strony praktykują na zajęciach technicznych w laboratoriach Politechniki i u naszych inwestorów. To jest system kształcenia, który nadąża za potrzebami rynku pracy i daje większe szanse absolwentom na zatrudnienie i dalsze kształcenie po zakończeniu edukacji w technikum – wyjaśnia Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE S.A.
Drugi września będzie dla technikum początkiem działalności edukacyjnej technikum W pierwszym roku uruchomione zostaną dwie klasy, gdzie miejsce znajdzie 48 uczniów. W przyszłym roku placówka chce powołać już trzy klasy.
Źródło: ŁSSE
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.