Reklama

Reklama

Nowe Technikum Automatyki i Robotyki pod skrzydłami Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowe Technikum Automatyki i Robotyki  pod skrzydłami Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej [WIDEO] - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Technikum Automatyki i Robotyki to szkoła powołana przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz inwestorów we współpracy z Politechniką Łódzką. Ministerstwo Edukacji Narodowej nadało jej uprawnienia szkoły publicznej.

Reklama

Nowa szkoła techniczna założona przez ŁSSE swoją działalność rozpocznie od września. Aktualnie trwa nabór do pierwszych klas. Mimo że placówka stawia pierwsze kroki, już cieszy się dużym zainteresowaniem. W czasie rekrutacji zgłosiło się prawie dwustu chętnych.

Brakowało szkoły o takim profilu. Technikum jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy. Zauważyliśmy wraz z naszymi inwestorami, że absolwenci szkół technicznych w dużym stopniu są niewystarczająco przygotowani do wejścia na rynek pracy. Dlatego stworzyliśmy technikum, które będziemy prowadzić w partnerstwie z naszymi inwestorami i Politechniką Łódzką – mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Miano placówki eksperymentalnej jest szczególnym wyróżnieniem. Taka placówka musi spełniać ogromną ilość wymagań opisanych w prawie oświatowym, w tym m.in. prowadzić innowacyjny system kształcenia, z zastosowaniem autorskich programów, zatrudniać wysoko wyspecjalizowaną kadrę do kształcenia zawodowego i ogólnego, a kształcenie prowadzić najnowocześniejszymi metodami w oparciu o bogatą bazę dydaktyczną – tłumaczy Wiesława Zewald, prezes Strefy Edukacji 

Status szkoły eksperymentalnej udzielony przez Ministra Edukacji daje gwarancję, że szkoła może sięgać po programy rządowe kierowane dla szkół publicznych. Może wprowadzać w przyszłości inne nowatorskie programy nauczania, których jeszcze nie ma w Polsce – inne zawody, korzystając np. z podstaw programowych krajów zachodnich o bardzo rozwiniętej gospodarce. Uczniowie mogą być spokojni, że zostaną przyjęci na staże przemysłowe do innych pracodawców na terenie Europy. Taki status to też pewnego rodzaju stabilizacja i swoista ochrona ze strony MEN.

To pierwsza szkoła techniczna o takim profilu w Polsce i pierwsza utworzona przez specjalną strefę ekonomiczną. Dodatkowo udziały w niej posiadają prywatne przedsiębiorstwa, które gwarantują uczniom praktyki, staże i możliwość szybszego zatrudnienia po ukończeniu szkoły. Do projektu przystąpiły znane w regionie łódzkim marki: Delia Cosmetics, Ceramika Tubądzin i międzynarodowy gigant firma Miele. Politechnika Łódzka objęła szkołę opieką merytoryczną i naukową – gwarantując udział kadry pedagogicznej i zaplecze edukacyjne w postaci świetnie wyposażonych laboratoriów. Proces tworzenia szkoły od początku monitorowały dwa ministerstwa: Przedsiębiorczości i Technologii oraz Edukacji Narodowej, które dały zielone światło dla prac nad koncepcją szkoły. Do jej obsługi powstała specjalna spółka o nazwie Strefa Edukacji. 

Kładziemy jako Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna specjalny nacisk na innowacyjne podejście do biznesu. Jednym z filarów wzrostu gospodarczego, rozwoju przedsiębiorstw jest bazowanie na wysoko wykwalifikowanej kadrze. Technikum daje możliwość kształcenia dualnego, czyli z jednej strony uczniowie uczą się teorii od najlepszych pedagogów dostępnych na rynku i wykładowców Politechniki Łódzkiej, z drugiej strony praktykują na zajęciach technicznych w laboratoriach Politechniki i u naszych inwestorów. To jest system kształcenia, który nadąża za potrzebami rynku pracy i daje większe szanse absolwentom na zatrudnienie i dalsze kształcenie po zakończeniu edukacji w technikum – wyjaśnia Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE S.A.

Drugi września będzie dla technikum początkiem działalności edukacyjnej technikum  W pierwszym roku uruchomione zostaną  dwie klasy, gdzie miejsce znajdzie 48 uczniów. W przyszłym roku placówka chce powołać już trzy klasy.


Źródło: ŁSSE

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy