Reklama

Reklama

Nowoczesne uzbrojenie dla Wojska Polskiego powstanie w Łodzi. Drony wyprodukują łódzkie Wojskowe Zakłady Lotnicze

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: PAP

Nowoczesne uzbrojenie dla Wojska Polskiego powstanie w Łodzi. Drony wyprodukują łódzkie Wojskowe Zakłady Lotnicze - Zdjęcie główne

Nowoczesne uzbrojenie dla Wojska Polskiego. Drony powstaną w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Łodzi | foto PAP

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę na dostawę bezzałogowych systemów powietrznych klasy mini. Zamówienie Wojska Polskiego przewiduje łącznie sto dronów wraz z pakietem logistycznym. Terminy dostaw przewidziano na lata 2024-2027.

Reklama

Wojskowe drony Wizjer

Projekt urządzeń opracował Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, a wyprodukuje je konsorcjum złożone z Polskiej Grupy Zbrojeniowej wraz z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi  w Łodzi i w Bydgoszczy.

W skład każdego zamówionego zestawu wchodzą 4 platformy powietrzne wraz z głowicami elektrooptycznymi EO/IR, 1 zestaw naziemnej stacji kontroli (NSK), 1 naziemny terminal danych (NTD) oraz 1 przenośny terminal wideo (PTV). Łącznie Wojsko Polskie będzie w posiadaniu stu dronów z pakietem logistycznym i szkoleniowym.

Szef MON Mariusz Błaszczak przekonuje, że drony to bardzo ważny element uzbrojenia, nawet w czasie pokoju.

- Drony wykorzystywane są również w czasach pokoju, w sytuacji, w której znaleźliśmy się dziś, w sytuacji, w której zostaliśmy zaatakowani, ten atak dokonany przez Białoruś jest faktem. Również mamy do czynienia z wykorzystywaniem dronów także przez stronę białoruską. Drony służą rozpoznaniu, a następnie funkcjonariusze służb białoruskich niszczą tymczasowe ogrodzenie, aby otworzyć drogę do wypychania migrantów na stronę polską – tłumaczy swoją decyzję minister Mariusz Błaszczak.

Kupno dronów to jednak niemały wydatek. Łączna wartość zakupionego sprzętu to 174 mln zł. brutto. Minister Obrony Narodowej podkreślał, że to dopiero początek zakupów.

- Wojsko Polskie powinno dysponować dużymi ilościami takiej broni. To co jest teraz, oceniamy jako zbyt małe zasoby. Skokowo pozyskamy tą broń, która będzie stanowiła wyposażenie Wojska Polskiego. Drony trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, a te które zostaną pozyskane już w przyszłym roku trafią przede wszystkim do artylerii –zapewniał szef MON.

Do czego przydadzą się drony Wizjer?

Bezzałogowy system powietrzny ma być przeznaczony do prowadzenia działań na potrzeby Wojsk Lądowych i Wojsk Specjalnych. Drony mają działać w zakresie rozpoznania obrazowego poprzez wykorzystanie głowić optoelektronicznych. Ponadto system realizować ma zadania związane ze wskazywaniem celów i określaniem danych do rażenia ogniowego, oceną skutków uderzeń oraz wsparciem działań w zakresie ochrony wojsk. 

- […] O tym, że drony są niezwykle potrzebne i ważne na współczesnym polu walki nikt nie ma najmniejszych wątpliwości. Każdy kto śledzi dzisiejsze konflikty ma świadomość tego, że są one wykorzystywane i stanowioną ważną broń” – podkreślił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Drony charakteryzuje także niski współczynnik emisji hałasu, możliwość pracy powyżej 3 godzin oraz zasięg operacyjny do 35 km. Dostawa nowoczesnego uzbrojenia planowana jest na lata 2024 – 2027.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy