Reklama

Reklama

Nowy patron w przestrzeni miejskiej Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Nowy patron w przestrzeni miejskiej Łodzi  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Na wniosek komisji kultury radni miejscy przyjęli uchwałę o nadaniu rondu na ulicy Wydawniczej patrona. Będzie nim Marek Edelman. 

Reklama

Nowe rondo powstało w ramach budowy ulicy Nowowęglowej. Do tej pory nie miało jeszcze nazwy. Dzięki inicjatywie radnych z komisji kultury, rondo będzie nosiło nazwę Marka Edelmana. Decyzja zapadła jednogłośnie.

- W naszej obecnej rzeczywistości brakuje wzorców, które stanowiłyby ideały dla młodego pokolenia. Marek Edelman z pewnością takim wzorem jest. Bohater powstania w getcie warszawskim, lekarz, społecznik zaangażowany w sprawy naszego miasta. Pamiętamy wiele jego słów: „Najważniejsze jest życie”, „Bo kiedy jest już życie to najważniejsza jest wolność” – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej

Rondo znajduje się w pobliżu parku im. 3 Maja, gdzie mieszkał jego nowy patron.

Obecny rok został przez łódzkich radnych ogłoszony rokiem Marka Edelmana. Ten łodzianin z wyboru na stałe zapisał się w pamięci nie tylko miasta, ale też całej Polski.

Ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim, po wojnie zamieszkał w Łodzi. Tutaj ukończył studia na Akademii Medycznej. Następnie specjalizował się w zakresie kardiologii. Przez ponad 30 lat pracował w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Mikołaja Pirogowa. W latach 70. rozpoczął działalność opozycyjną. Po przemianach roku 1989 angażował się w życie polityczne kraju. Był członkiem Komitetu Budowy Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Ostatnie lata życia spędził w stolicy. Został pochowany na cmentarzu żydowskim przy ulicy Okopowej w Warszawie.

Źródło: UMŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy