Reklama

Reklama

O czym trzeba pamiętać mając psa w mieście? Obowiązki właścicieli psów w Łodzi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

O czym trzeba pamiętać mając psa w mieście? Obowiązki właścicieli psów w Łodzi - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Ostatnie przypadki pogryzień przechodniów i biegaczy przez psy w Łodzi uwypukliła kwestię bezpieczeństwa oraz obowiązków właścicieli psów. Warto pamiętać o kilku zasadach, do przestrzeganiach których jest zobowiązany każdy właściciel czworonoga w mieście.

Reklama

W Łodzi kwestie związane z obowiązkami właścicieli psów reguluje uchwała Rady Miejskiej z 29 marca 2018 roku w sprawie wprowadzenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Łodzi. W dokumencie znajdziemy 6 obowiązków, którym podlega każdy właściciel psa w mieście:

  • Obowiązek stałego i skutecznego dozoru nad psem
  • Obowiązek prowadzenia psa na uwięzi w miejscach publicznych
  • Obowiązek prowadzenia psów agresywnych oraz mieszańców ras agresywnych z nieagresywnymi w kagańcu i na uwięzi. Takich psów nie można w żadnej okoliczności spuszczać ze smyczy.
  • Obowiązek noszenia przez psa kagańca, w przypadku zwolnienia go z uwięzi. Pies może swobodnie biegać w miejscu, gdzie nie stwarza to zagrożenia dla mieszkańców oraz musi w tym czasie przebywać pod stałym nadzorem właściciela. Na polecenie Straży Miejskiej właściciel ma obowiązek założyć psu smycz
  • Obowiązek niezwłocznego usunięcia zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta w miejscach publicznych. Zanieczyszczenia mogą być wyrzucone do specjalnie do tego przeznaczonych pojemników na odchody lub do zwykłych koszów, jednak wyłącznie wtedy, jeśli są one wyłożone workiem z tworzyw sztucznych
  • Obowiązek posiadanie adekwatnej do potrzeb ilości torebek, łopatek lub innych urządzeń służących do zbierania odchodów
Warto także pamiętać, że w pojazdach MPK Łódź właściciele mają obowiązek trzymania psów na krótkiej smyczy i założenia im kagańca. Jeśli już dojdzie do niebezpiecznej sytuacji, może być potrzebne świadectwo szczepienia psa.

!reklama!

Dbajmy wspólnie i o dobre samopoczucie mieszkańców i o miejską przestrzeń. Niech każdy w Łodzi czuje się komfortowo i bezpiecznie, nie wyłączając naszych czworonożnych podopiecznych.

Pamiętajmy! Aby uniknąć niebezpiecznej sytuacji należy przede wszystkim nie nawiązywać kontaktu wzrokowego ze zwierzęciem oraz nie wykonywać gwałtownych ruchów. Psy odczytują to jako zachowanie agresywne. Nie należy także zaczepiać i drażnić psów, zwłaszcza jeśli w tym momencie jedzą lub odpoczywają w swoim legowisku.

Co jeśli już staniemy się obiektem ataku ze strony psa? Przede wszystkim zachowajmy, w miarę możliwości, spokój. Postarajmy się stworzyć barierę ochronną między sobą a psem. Może być to plecak, torebka, rower lub cokolwiek, co mamy pod ręką. Jeśli nie mamy niczego, co mogłoby posłużyć jako bariera, możemy tylko starać się zminimalizować obrażenia. W tym celu należy przyjąć pozycję obronną: klęknąć na kolana, dotykając piętami pośladków, dotknąć czołem kolan i zapleść ręce z tyłu głowy, jednocześniej chowając kciuki do wewnątrz. Starajmy się chronić najwrażlisze części ciała: brzuch, głowę, szyję. Jeśli już nie mamy czasu położyć się na ziemi, stańmy bokiem do psa i mocno zaplećmy ręce na szyi.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy