Reklama

Reklama

Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy! Nowe przepisy dotkną wszystkich kierowców

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy! Nowe przepisy dotkną wszystkich kierowców - Zdjęcie główne

Obowiązkowa wymiana bezterminowych praw jazdy! Nowe przepisy dotkną wszystkich kierowców (fot. Canva)

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Wymiana prawa jazdy to temat, który do tej pory nie dotyczył każdego kierowcy. Ta sytuacja ulega zmianie. Nawet kierowcy posiadający bezterminowe prawo jazdy będą musieli zgłosić do urzędu, by uzyskać nowy dokument. To ze względu na wprowadzenie nowego wzoru prawa jazdy.

Reklama

Prawo jazdy w Polsce. Kiedy trzeba je wymienić?

Obecnie w Polsce nie wydaje się już bezterminowych praw jazdy. Najdłuższy okres, na jaki można uzyskać prawo jazdy to 15 lat. W przypadku wykrycia przez lekarza problemów ze zdrowiem (np. wady wzroku) czas przez jaki obowiązuje dokument może być jeszcze krótszy - przykładowo 5 lat.

!reklama!

Po upływie tego czasu kierowca zobowiązany jest do ponownego stawienia się na badaniu, uzyskania oświadczenia od lekarza oraz wymiany samego dokumentu. Ta „przyjemność” nieco kosztuje. Sama wymiana prawa jazdy to koszt 100,50 zł. Jeśli natomiast kierowca musi przejść jeszcze badanie lekarskie, to do kosztów trzeba dodać jeszcze dokładnie 200 zł, co razem daje ponad 300 złotych.

Polecamy: Na tej stacji benzynowej w Łodzi kupisz… testy na COVID-19

Bezterminowe prawo jazdy nie będzie już bezterminowe

Wszyscy kierowcy posiadający bezterminowe prawo jazdy będą zobligowani do jego wymiany i będą mieli na to 6 lat. Do urzędu po nowy dokument będzie trzeba się zgłosić najwcześniej w 2028, a najpóźniej w 2033 roku. 

To oznacza, że za 12 lat w Polsce nikt już nie będzie posiadaczem bezterminowego prawa jazdy. Każdy nowy dokument będzie bowiem ważny maksymalnie przez 15 lat. Co jednak istotne, w przypadku posiadania bezterminowego prawa jazdy do tej pory, przy wymianie dokumentu nie będzie trzeba iść do lekarza, a jedynie wymienić sam dokument za 100 złotych i 50 groszy.

Polecamy: Wiemy jak będzie wyglądać nowy woonerf na ul. Moniuszki w Łodzi! [wizualizacje]

Nowa generalna zasada - prawo jazdy obowiązuje przez 15 lat

9 stycznia 2013 r. został wprowadzony nowy wzór dokumentu prawa jazdy. Jest to ujednolicony wzór obowiązujący we wszystkich państwach Unii Europejskiej, wprowadzony unijną dyrektywą w sprawie praw jazdy i zawiera wpisy również dla nowych kategorii prawa jazdy, tj. AM i A2.

Pierwsze dokumenty nowego typu zostały wydane już 19 stycznia 2013 r. Obowiązuje generalna zasada, że dokument prawa jazdy jest ważny przez 15 lat. Jedynie prawa jazdy kategorii „zawodowych” C i D będą wydawane, tak jak obecnie, na okres do 5 lat.

Po upływie okresu, na jaki dokument został wydany, konieczna będzie jego wymiana (uprawnienia do kierowania pojazdami nie wygasają). Przy wymianie nie będzie trzeba ponownie zdawać egzaminu ani przechodzić dodatkowych badań lekarskich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne. Wtedy, tak jak obecnie, trzeba będzie przejść obowiązkowe badania lekarskie.

Do przedłużenia ważności dokumentu prawa jazdy będą potrzebne jedynie: aktualna fotografia, opłata za wydanie prawa jazdy i wniosek do Starosty.

Prawa jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. będą wymieniane sukcesywnie na nowe dopiero w latach 2028-2033. Szczegóły tego procesu, zgodnie z zapisami ustawy o kierujących pojazdami, z odpowiednim wyprzedzeniem zostaną określone w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy