Reklama

Reklama

Od 1 grudnia wyższe stawki za wywóz śmieci. Co jeszcze się zmieni?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Od 1 grudnia wyższe stawki za wywóz śmieci. Co jeszcze się zmieni?  - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Od 1 grudnia br. wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów oraz wysokości opłat za wywóz nieczystości. Dla łodzian oznacza konieczność głębszego sięgnięcia do kieszeni i... pilnowania sąsiada. 

Reklama

Od 1 grudnia br. stawka na jednego mieszkańca za gospodarowanie odpadami będzie wynosiła 24 złote. Istnieje jednak możliwość, że ta opłata zostanie podwyższona dwukrotnie – do 48 złotych za osobę. Jeśli w budynku nie będzie odpowiedniego pojemnika umożliwiającego segregację śmieci lub jego mieszkańcy nie będą prawidłowo segregować odpadów, wtedy Urząd Miasta Łodzi podwyższy opłatę do wspominanych 48 złotych za osobę.

Weryfikacji sposobu odpowiedniego wyrzucania śmieci będą dokonywać pracownicy firmy zajmującej się odbiorem nieczystości. Worki z odpadami będą sprawdzane wyrywkowo. Jeśli okaże się, że śmieci nie są segregowane, wtedy pracownicy przekażą taką informację do urzędników.

-Zacznie funkcjonować odpowiedzialność zbiorowa. Jeżeli na przykład w bloku spółdzielczym jedna osoba nie dokona segregacji, to karą może zostać obarczona cała nieruchomość. Mieszkańcy muszą o tym wiedzieć, żeby uniknąć takich sytuacji. Rozpoczynamy informacyjno-edukacyjną akcję ulotkową. Do gospodarstw domowych zostanie przekazanych 200 tys. ulotek. Urząd Miasta Łodzi również poprzez telewizję i radio będzie o tych zmianach informował mieszkańców – powiedziała radna Małgorzata Moskwa-Wodnicka

System będzie funkcjonował z pominięciem nieruchomości niezamieszkałych, czyli przedsiębiorców, firm, spółek, szkół i budynków nieruchomości wolnostojących odpowiadających za siebie. Wszystkie te podmioty będą musiały zawrzeć z firmami odpadowymi osobne umowy.

- Mają natomiast obowiązek zawrzeć umowę z daną firmą, mającą pozwolenie na odbieranie odpadów komunalnych. Można je znaleźć na stronie internetowej BIP-u w rejestrze działalności regulowanej. Zgłaszają to następnie do Urzędu, który sprawdza konkretną firmę. Umowy zawarte na odbiór odpadów medycznych lub poprodukcyjnych obowiązują nadal bez zmian. Z systemu wyłączone są także Rodzinne Ogrody Działkowe, ponieważ są zaliczone do zabudowy niezamieszkałej. Dla Letniskowych Ogrodów Działkowych został ustalony ryczał w wysokości 106 zł. Wszelkie informacje związane z systemem odbierania odpadów można znaleźć na stronie UMŁ – powiedziała Ewa Jasińska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Łodzi

Zmiany w przepisach dotyczących odbioru odpadów wywołały lawinę komentarzy ze strony łódzkich polityków, o czym informowaliśmy dwa tygodnie temu. Dlaczego zaszła konieczność podwyżek stawek za odbiór nieczystości? O tym może piszemy w naszym artykule, do którego link znajduje się poniżej.

Źródło: UMŁ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy