Reklama

Reklama

Od 1 stycznia rząd wprowadzi tzw. podatek cukrowy. Za co zapłacą przedsiębiorcy?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Od 1 stycznia rząd wprowadzi tzw. podatek cukrowy. Za co zapłacą przedsiębiorcy?  - Zdjęcie główne

Od 1 stycznia rząd wprowadzi tzw. podatek cukrowy. Za co zapłacą przedsiębiorcy? (fot. domena publiczna)|Wiadomości łódzkie|Łódć|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę związaną z promocją prozdrowotnej postawy konsumenckiej, nakładającej podatek m.in. na słodzone napoje. Czego jeszcze dotyczy nowy dokument?

Reklama

Podatek cukrowy to nie tylko słodzone napoje. Obejmie on również alkohole sprzedawane w niewielkich objętościach – tzw. małpki.

!reklama!

Rząd jest przekonany, że obowiązujący od początku roku podatek, to nie tylko kolejna państwowa danina. Ma on za zadanie rozpocząć długofalowy proces zmiany konsumenckich nawyków żywieniowych i promocję zdrowszych, niskosłodzonych produktów. Problem w tym, że to na przedsiębiorców spadnie odprowadzenie tzw. podatku cukrowego. Czy w takim razie możemy spodziewać się wzrostu cen tych towarów?

Na kwotę podatku składają się dwa czynniki – opłata stała i zmienna. Stała, to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr (tzw. zmienną) zapłacą ci, którzy produkują napoje z dodatkiem tzw. substancji aktywnej.

W przypadku opóźnień w uiszczaniu podatku na przedsiębiorców zostaną nałożone opłaty sankcyjne. Opłata cukrowa oraz sankcja finansowa za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić przychód NFZ (w 96,5 proc.) oraz dochód budżetu państwa (w 3,5 proc.).

Jeśli chodzi o opłaty od napojów alkoholowych w opakowaniach o objętość do 300 ml oraz sankcji finansowych za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić w 50 proc. dochód gmin, na terenie których jest prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych, a 50 proc. przychód Narodowego Funduszu Zdrowia.

Plany wprowadzenia podatku trwają już od 2019 roku, jednak dopiero od lutego prace nad nim w znacznym stopniu przyspieszyły. Po błyskawicznym przegłosowaniu jej w sejmie, została odrzucona w senacie. Według pierwotnych planów miała wejść w życie już w lipcu tego roku.

Źródło: Money.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy