Ceny biletów MPK w górę. I to o ponad 30%!
Zapowiadane przez władze Łodzi podwyżki odczuje każdy mieszkaniec miasta. Już od 1 stycznia 2022 roku w życie mają wejść nowe ceny biletów MPK Łódź. Chociaż na razie nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie będzie wyglądał nowy cennik, to wiemy, że podwyżki sięgną nawet 30%. Taki wzrost cen ma dotyczyć nie tylko pojedynczych biletów, ale także migawek.
- Przygotowując budżet, wiedząc jaką mamy dziurę spowodowaną przez „Polski Ład”, musieliśmy zaplanować podwyżki opłat za usługi świadczone przez miejskie spółki. W przypadku MPK podwyżki uwzględnią tylko wzrost opłat za prąd i paliwo oraz wzrost kosztów wynagrodzeń. Uwzględniając prognozy na 2022 r. to ceny biletów będą musiały wzrosnąć o min. 32 proc. i taką podwyżkę zapisaliśmy w przyszłorocznym projekcie budżetu - wyjaśnia Wojciech Rosicki, sekretarz miasta Łodzi.
Komunikacja zbiorowa to tylko jeden z wielu aspektów codziennego życia łodzian, za które przyjdzie nam płacić więcej od nowego roku.
W górę pójdą także:
- stawka czynszu komunalnego,
- ceny biletów do muzeów i teatrów,
- opłata stała za żłobek,
- ceny biletów na lodowiska, baseny i hale sportowe.
Życie w Łodzi podrożeje i to zdecydowanie. Pierwsze podwyżki mają wejść w życie już od 1 stycznia 2022 roku.
Łodzianie zapłacą więcej za… wszystko. Dlaczego?
Budżet Łodzi na 2022 rok wygląda tragicznie. Aby miasto mogło dalej normalnie funkcjonować, niezbędne są podwyżki w wielu aspektach życia. To jednak nie uchroni łódzkich finansów przed ogromnym deficytem. Ten ma wynieść aż 470 mln złotych.Trudną sytuację finansową władze Łodzi zrzucają przede wszystkim na podwyżki prądu, rosnącą inflację oraz nowy program rządowy pod nazwą „Polski Ład”.
- Rok 2022 zapowiada się jako jeden z najcięższych w historii miasta od czasu przemian gospodarczo-politycznych. Dzieje się tak ponieważ cały pakiet ustaw zwanych potocznie „Polskim Ładem” już teraz zmusza nas do wykreślenia 300 mln zł z przyszłorocznego budżetu miasta. Stawia nas to w ekstremalnej sytuacji. Łączy się z tym szalejąca inflacja, która, jak niektórzy eksperci przewidują osiągnie wartość dwucyfrową. Na dodatek oferty cen za prąd dla miasta są wyższe o blisko 90 proc. niż rok temu, a paliwa zdrożały już o 20 proc. uwzględniając 300 milionów, jakie zabrano nam z budżetu powoduje, że zostaliśmy postawieni pod ścianą i musimy reagować - mówi Adam Pustelnik, wiceprezydent Łodzi.
Innego zdania jest Radosław Marzec, radny Rady Miejskiej z Prawa i Sprawiedliwości.
- Polski Ład wprowadza obniżkę podatków dla mieszkańców nie tylko Łodzi, ale całego kraju. Jest to bardzo dobre rozwiązanie również dla samorządów - twierdzi Marzec. - Moim zdaniem to złe zarządzanie naszym miastem przez prezydent Hannę Zdanowską sprawiło, że to mieszkańcy Łodzi muszą teraz ponosić tego konsekwencje w postaci podwyżek za ścieki, wodę, śmieci, parkingi i bilety MPK - dodaje.
Budżet Łodzi 2022. O ile więcej zapłacimy za życie w Łodzi?
Jak wynika z danych przedstawionych przez UMŁ, od początku 2022 roku łodzianie niemal każde wyjście z domu będzie nas kosztowało więcej. W górę pójdą opłaty za komunikację miejską, ceny biletów do muzeów i teatrów, ceny wejściówek na lodowiska, baseny i hale sportowe czy czynsze komunalne.O jakich podwyżkach mowa?
Na razie władze Łodzi opierają się głównie na procentach:
- do 32% droższe bilety MPK,
- do 30% wyższe czynsze komunalne,
- do 10% wyższe opłaty w żłobkach,
- do 15% droższe lodowiska, baseny i hale sportowe,
- do 30% droższe teatry i muzea,
- do 5% wyższe podatki lokalne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.