Wczoraj magistrat poinformował o otwarciu ofert przetargowych na rewitalizację budynków dawnej tkalni. Projekty siedmiu przedsiębiorstw mieszczą się w budżecie zatwierdzonym dla tej inwestycji. Biorąc pod uwagę ostatnie kłopoty z rozbieżnościami między zakładanym budżetem a ofertami przetargowymi innego wielkiego przedsięwzięcia realizowanego przez miasto, pomyślne wiadomości dotyczące tej inwestycji mogą tylko cieszyć. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie dokumentacji i wyłonienie zwycięzcy przetargu. Po podpisaniu umowy wykonawca przystąpi do stworzenia projektu. Prace budowalne mają rozpocząć się w lipcu 2020 roku, a ich zakończenie jest zaplanowane na grudzień 2021.
Projekt zakłada wyremontowanie i rozbudowanie budynku, także pod kątem potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wewnątrz zostanie również zamontowana winda, a teren wokół zamieni się w zielony skwer. Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych w dawnej tkalni otworzy się przestrzeń dla aktywności animatorów kultury, w szczególności przeznaczonej dla dzieci. Swoją nową siedzibę ma mieć tutaj łódzki teatr dziecięcy Pinokio. Swoje miejsce znajdą tutaj także punkt biblioteczny z księgarnią oraz Centrum Sztuki Współczesnej dla Dzieci i Młodzieży – instytucja oferująca sztukę z różnych dziedzin tworzoną przez dzieci i dla dzieci. Na tym zmiany w tym rejonie się nie skończą. W ramach tego samego przetargu wykonany zostanie pasaż łączący teren po fabryce z ul. Roosevelta oraz zielony skwer. Cała przestrzeń zatem stanie się otwarta dla mieszkańców, w szczególności tych najmniejszych. Kolejny kawałek miasta zostanie odnowiony i „przywrócony” ludziom. Prace będą realizowane w ramach rewitalizacji obszarowej projektu nr 6.
Będzie jak w Paryżu?
Pierwsze informacje o planach miasta względem terenu przy Sienkiewicza 75/77 pojawiły się ponad dwa lata temu.
- Odnawiamy piękne pofabryczne przestrzenie, a z drugiej strony zabezpieczamy przyszłość Teatru Pinokio. Takie miejsce w całości dedykowane dzieciom widziałam w paryskim Centrum Nauki i Techniki – mówiła dwa lata temu prezydent Hanna Zdanowska
Bardzo ważnym aspektem inwestycji jest otwarcie się na teren OFF Piotrkowska, dzięki czemu ma powstać jeszcze większy obszar zrewitalizowanej przestrzeni pofabrycznej dostępnej dla mieszkańców. Wykonawca będzie dążył do zachowania w jak największym stopniu zabytkowego charakteru budynków. Wszystko po to, aby stworzyć spójny miejski krajobraz przyjazny zarówno dorosłym jak i dzieciom.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem już za niespełna dwa lata Łódź odzyska dla mieszkańców kolejny zaniedbany teren. Koszt całej inwestycji ma wynieść około 36 mln złotych.
Źródło: UMŁ / Wyborcza Łódź
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.