reklama
reklama

Okulary ks. Jana Kaczkowskiego dla Jolanty Bobińskiej z „Domu w Łodzi” [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Żył kiedyś ksiądz, który zanim zmarł, pokazywał innym jak żyć pełnią życia. Jak mawiał, lub też pisał, trzeba żyć „na pełnej petardzie”. Ks. Jan Kaczkowski stał się inspiracją do stworzenia nagrody jego imienia, nagrody dedykowanej osobom pomagającym innym i żyjącym pełnią życia. Charakterystyczne okulary księdza Jana dały nazwę nagrodzie: “Okulary Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód”, która właśnie trafiła do Łodzi. 
reklama

Jolanta Bobińska, prowadząca w naszym mieście dom dziecka dla dzieci chorych „Dom w Łodzi” została laureatką nagrody w pierwszej edycji konkursu stworzonego przez rodziców i grupę przyjaciół zmarłego księdza. Twórcy nagrody chcieli w ten sposób wskazać ludzi i ich pracę, którzy poświęcają swoje życie, swój czas, siły i pieniądze na pomoc innym, potrzebującym. 

Szefowa łódzkiej fundacji znalazła się w elitarnym gronie trójki zwycięzców. Nagrodę główną otrzymał doktor Paweł Grabowski, chirurg z Krakowa, który nieopodal granicy z Białorusią, w zapomnianym przez świat Michałowie stworzył hospicjum domowe im. Proroka Eliasza. Teraz buduje tam hospicjum stacjonarne mające spełniać najwyższe standardy opieki nad osobami terminalnie chorymi. 

- Nadeszły takie czasy, kiedy dostajemy nagrody za normalność. Nie zgadzam się, aby ludzie żyli bez opieki. Nie ma w tym bohaterstwa, jest tylko brak zgody na to, co się dzieje. Tak po prostu trzeba - mówił Paweł Grabowski, odbierając statuetkę laureata I edycji nagrody im. Ks. Jana Kaczkowskiego. 

Drugą nagrodę otrzymała nasza łodzianka, Jolanta Bobińska, założycielka i prezes Fundacji „Dom w Łodzi”. Istniejący już 13 lat dom przyjmuje dzieci chore, porzucone i wymagające stałej opieki medycznej. Szefowa fundacji, wraz z całym zespołem współpracowników zapewnia dzieciom niezbędne zabiegi medyczne i rehabilitacyjnej, konsultacje ze specjalistami i przede wszystkim wiele miłości i poczucia bezpieczeństwa. Gdy powstawał „Dom w Łodzi” był pierwszą tego typu placówką w Polsce. 

Trzecią nagrodę otrzymał Paweł Bilski, 26-latek z Częstochowy, który w tym mieście założył i twórczo prowadzi Fundację Oczami Brata. Od ponad 5 lat pomaga osobom niepełnosprawnym intelektualnie i z zaburzeniami psychicznymi osiągać aktywność i samodzielność życiową. W ramach swojej pracy w fundacji prowadzi Klubokawiarnię Alternatywa 21 - miejsce prowadzone przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. 

Nagroda “Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód” została ustanowiona przez powstałą w 2018 roku Fundację im. ks. Jana Kaczkowskiego. W kapitule nagrody zasiedli więc rodzice księdza Jana, Helena i Józef Kaczkowscy, autor wywiadu-rzeki z księdzem Janem Kaczkowskim “Życie na pełnej petardzie” - Piotr Żyłka, członek zarządu Instytutu Witkacego, była szefowa Fundacji Rak’n’Roll - Kapsyda Kobro-Okołowicz, Nauczyciel Roku 2018 -  Przemysław Staroń, dziennikarka - Katarzyna Olubińska, przyjaciółka ks. Jana, z którym wspólnie napisali książki: “Szału nie ma, jest rak” i “Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby” - Katarzyna Jabłońska, współzałożyciel Centrum Wolontariatu w Lublinie - ks. Mieczysław Puzewicz oraz jeden z najbardziej znanych i polskich aktorów, reżyser, pedagog i profesor sztuk teatralnych - Jerzy Stuhr.

Lista 10. nominowanych do Nagrody Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód.

  • Paweł Bilski - Założyciel Fundacji Oczami Brata, Częstochowa
  • Jolanta Bobińska - Założycielka Fundacji Dom w Łodzi, Łódź
  • Ewa i Paweł Dawidziakowie - Założyciele Centrum Pozytywnej Energii, Poznań
  • Paweł Grabowski - Założyciel Hospicjum Proroka Eliasza, Michałowo
  • Jolanta Kaczmarczyk - Zastępca dyrektora i członkini zarządu Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie, Kraków
  • Monika Krzyżanowska - Prezes Fundacji One Day, Warszawa
  • Ewa Liegman - Prezes Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom, Gdańsk
  • Katarzyna i Krzysztof Liszczowie - małżeństwo, które przysposobiło czworo dzieci obarczonych zespołem FAS - Toruń
  • Siostra Michaela Rak - prawniczka i teolożka, stworzyła pierwsze na Litwie Hospicjum im. Bł. Michała Sopoćki, Wilno
  • Izabela Sopalska-Rybak - aktywistka, Prezeska Fundacji Kulawa Warszawa, Warszawa.
Źródło: mat. organizatora

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama