Jolanta Bobińska, prowadząca w naszym mieście dom dziecka dla dzieci chorych „Dom w Łodzi” została laureatką nagrody w pierwszej edycji konkursu stworzonego przez rodziców i grupę przyjaciół zmarłego księdza. Twórcy nagrody chcieli w ten sposób wskazać ludzi i ich pracę, którzy poświęcają swoje życie, swój czas, siły i pieniądze na pomoc innym, potrzebującym.
Szefowa łódzkiej fundacji znalazła się w elitarnym gronie trójki zwycięzców. Nagrodę główną otrzymał doktor Paweł Grabowski, chirurg z Krakowa, który nieopodal granicy z Białorusią, w zapomnianym przez świat Michałowie stworzył hospicjum domowe im. Proroka Eliasza. Teraz buduje tam hospicjum stacjonarne mające spełniać najwyższe standardy opieki nad osobami terminalnie chorymi.
- Nadeszły takie czasy, kiedy dostajemy nagrody za normalność. Nie zgadzam się, aby ludzie żyli bez opieki. Nie ma w tym bohaterstwa, jest tylko brak zgody na to, co się dzieje. Tak po prostu trzeba - mówił Paweł Grabowski, odbierając statuetkę laureata I edycji nagrody im. Ks. Jana Kaczkowskiego.
Drugą nagrodę otrzymała nasza łodzianka, Jolanta Bobińska, założycielka i prezes Fundacji „Dom w Łodzi”. Istniejący już 13 lat dom przyjmuje dzieci chore, porzucone i wymagające stałej opieki medycznej. Szefowa fundacji, wraz z całym zespołem współpracowników zapewnia dzieciom niezbędne zabiegi medyczne i rehabilitacyjnej, konsultacje ze specjalistami i przede wszystkim wiele miłości i poczucia bezpieczeństwa. Gdy powstawał „Dom w Łodzi” był pierwszą tego typu placówką w Polsce.
Trzecią nagrodę otrzymał Paweł Bilski, 26-latek z Częstochowy, który w tym mieście założył i twórczo prowadzi Fundację Oczami Brata. Od ponad 5 lat pomaga osobom niepełnosprawnym intelektualnie i z zaburzeniami psychicznymi osiągać aktywność i samodzielność życiową. W ramach swojej pracy w fundacji prowadzi Klubokawiarnię Alternatywa 21 - miejsce prowadzone przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
Nagroda “Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód” została ustanowiona przez powstałą w 2018 roku Fundację im. ks. Jana Kaczkowskiego. W kapitule nagrody zasiedli więc rodzice księdza Jana, Helena i Józef Kaczkowscy, autor wywiadu-rzeki z księdzem Janem Kaczkowskim “Życie na pełnej petardzie” - Piotr Żyłka, członek zarządu Instytutu Witkacego, była szefowa Fundacji Rak’n’Roll - Kapsyda Kobro-Okołowicz, Nauczyciel Roku 2018 - Przemysław Staroń, dziennikarka - Katarzyna Olubińska, przyjaciółka ks. Jana, z którym wspólnie napisali książki: “Szału nie ma, jest rak” i “Żyć aż do końca. Instrukcja obsługi choroby” - Katarzyna Jabłońska, współzałożyciel Centrum Wolontariatu w Lublinie - ks. Mieczysław Puzewicz oraz jeden z najbardziej znanych i polskich aktorów, reżyser, pedagog i profesor sztuk teatralnych - Jerzy Stuhr.
Lista 10. nominowanych do Nagrody Okulary ks. Kaczkowskiego. Nie widzę przeszkód.
- Paweł Bilski - Założyciel Fundacji Oczami Brata, Częstochowa
- Jolanta Bobińska - Założycielka Fundacji Dom w Łodzi, Łódź
- Ewa i Paweł Dawidziakowie - Założyciele Centrum Pozytywnej Energii, Poznań
- Paweł Grabowski - Założyciel Hospicjum Proroka Eliasza, Michałowo
- Jolanta Kaczmarczyk - Zastępca dyrektora i członkini zarządu Dzieła Pomocy św. Ojca Pio w Krakowie, Kraków
- Monika Krzyżanowska - Prezes Fundacji One Day, Warszawa
- Ewa Liegman - Prezes Fundacji Hospicjum Pomorze Dzieciom, Gdańsk
- Katarzyna i Krzysztof Liszczowie - małżeństwo, które przysposobiło czworo dzieci obarczonych zespołem FAS - Toruń
- Siostra Michaela Rak - prawniczka i teolożka, stworzyła pierwsze na Litwie Hospicjum im. Bł. Michała Sopoćki, Wilno
- Izabela Sopalska-Rybak - aktywistka, Prezeska Fundacji Kulawa Warszawa, Warszawa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.