Reklama

Reklama

Opaski dla łódzkich seniorów. Jakie są ich nowe funkcje? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 6 lis 2019 11:31
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Dedykowane seniorom opaski na rękę przekażą rodzinie informacje o zagrożeniu życia babci i dziadka. Zdalne monitorowanie stanu zdrowia, czy przypomnienie o wzięciu leków – m.in. takie nowe funkcje pojawią się w opaskach dla łódzkich seniorów.

Dzięki opasce opiekun seniora będzie miał możliwość, za pośrednictwem swojego telefonu albo tabletu, monitorować stan zdrowia podopiecznego i jego lokalizację. Nowe urządzenia mają być wyposażone w przycisk, którym senior może wysłać do opiekuna prośbę o kontakt. W opasce można ustawić także funkcję przypomnienia o wzięciu leków. Ważna informacja dla seniorów jest taka, że wciąż jeszcze są dla nich wolne opaski.

Funkcjonalność opaski dla seniora

- Przyznaję, że jestem pod nieustającym wrażeniem tego niewielkiego urządzenia przypominającego zwykły zegarek czy krokomierz, który codziennie na swojej ręce ma ok. 1500 łódzkich seniorów oraz osób niesamodzielnych. Tym bardziej, że ma on wymierne efekty. Daje samym użytkownikom i ich bliskim poczucie bezpieczeństwa, komfort. Do tej pory i sam senior, jak i jego opiekun niepokoił się, jak senior wezwie pomoc, gdy nagle coś się stanie, np. zasłabnie, a opiekun będzie w pracy czy na zakupach. Dziś cały czas na ręce ma niewielkie urządzenie, na którym jest jeden wyraźny przycisk SOS. Naciskając tylko na ten jeden przycisk informujemy służby ratownicze, że dzieje się z nami coś niepokojącego.
I podsumowując tylko ostatnie 9 miesięcy już wiemy, jak te opaski były przydatne. A może nawet uratowały życie. Aż do 80 osób po takim wezwaniu SOS przyjeżdżały służby medyczne. Zaś zdalne funkcje opasek pozwoliły wykryć 200 nieprawidłowości
w funkcjonowaniu serca oraz ponad 20 upadków. I apeluję, drodzy seniorzy, mamy jeszcze kilkaset opasek do rozdania. Warto z nich skorzystać. Dla własnego bezpieczeństwamówi Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi.

Wkrótce staną się dostępne nowe funkcjonalności opasek dla seniorów. Dotychczas informacje o niepokojących sytuacjach związanych ze stanem seniorów odbierało tylko centrum ratownicze. Dzięki aplikacji dedykowanej na telefony i tablety, także opiekun lub osoba bliska będzie mogła monitorować stan osoby starszej, a także mieć na oku miejsce jej przybywania.

- Ale jeszcze w tym roku opiekun naszego seniora np. dziecko czy wnuczek dostanie specjalną aplikację na telefon czy tablet, która umożliwi monitorowanie na bieżąco stanu zdrowia osoby będącej pod opieką. W pierwszej kolejności nowa aplikacja umożliwi sprawdzenie lokalizacji naszego podopiecznego oraz parametrów związanych z jego zdrowiem. W przyszłym roku wprowadzone będą kolejne funkcjonalności. Na opasce oprócz ikony SOS, za pomocą której opaska łączy się z numerem alarmowym 112, pojawi się druga ikona po naciśnięciu której opaska wyśle do opiekuna prośbę o kontakt. Wprowadzimy też możliwość ustawienia na opasce przypomnienia o wzięciu lekówdodaje Konrad Jaszczyński, prezes HRP Care, firmy, która jest liderem projektu opasek dla łódzkich seniorów.

Opaska dla seniora daje poczucie bezpieczeństwa

Od ponad miesiąca z opaski korzysta Jadwiga Pankiewicz. Łódzka seniorka podkreśla, że opaska daje jej poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

- Nigdy nie czułam się tak bezpieczna jak z tą opaską! Raz zdarzyło mi się, całkiem przez przypadek, nacisnąć przycisk SOS. Za chwilę zadzwonił do mnie przemiły Pan z centrum opieki, z pytaniem, czy dzieje się u mnie coś niepokojącego i czy może mi jakoś pomóc. Na szczęście była to tylko pomyłka z mojej strony, ale ten zdalny „opiekun”, którego mam dzięki opasce daje mi wiele komfortu. Już zdążyłam polecić opaskę kolejnemu seniorowi. Korzysta z niej. I jest tak samo zachwycony!mówi Jadwiga Pankiewicz.

Opaska dla seniora to dwuletni (2018-2020) program Miasta Łodzi i łódzkich fundacji, m.in. HRP, którego całkowity koszt realizacji wynosi 5 mln. zł. W ramach projektu 2 tys. łódzkich seniorów może korzystać ze specjalistycznych opasek, których funkcjonalność pozwala badać poziom tętna i temperaturę ciała. Ponadto, urządzenia są wyposażone w nadajnik geoklokalizacji, który pozwala na ustalenie, gdzie znajduje się użytkownik. Ważną funkcję pełni tzw. „czerwony przycisk życia”, który łącząc bezpośrednio z numerem alarmowym 112 pozwala szybko zawiadomić odpowiednie służby o zagrożeniu zdrowia i życia.  

„Oprócz tego, że wezwanie dostanie pogotowie, to jeszcze centrum opieki dostanie informację, że coś się z seniorem dzieje i będzie mogło "zadzwonić" na opaskę i zapytać jakie niepokojące objawy ma senior. Opaska ma też detektor upadku - czyli da alert do Centrum opieki, gdy np. senior nagle się przewróci” – dowiadujemy się od realizatorów programu.

Opieka pielęgniarska, szkolenia dla opiekunów

Kolejnych 40 łodzian będzie mogło skorzystać z kompleksowej opieki pielęgniarskiej i lekarskiej w swoich domach. Co roku 20 osób, które mieszkają w swoich domach, otrzymuje kompleksową opiekę pielęgniarki, dietetyka, czy psychologa. Taka opieka jest świadczona również w weekendy. Opaska dla seniora może się okazać znaczącym wsparciem dla opiekunów osób starszych czy chorych, ich małżonków i dzieci. Mogą oni również liczyć na przeszkolenie w zakresie opieki nad takimi osobami.

Osoby zainteresowane opaskami mogą się kontaktować z Oddziałem ds. Polityki Senioralnej Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi, przy ul. Zachodniej 47, lub pod numerem telefonu (42) 638 47 30

Źródło: UMŁ

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.