reklama
reklama

Opony to jeden z najważniejszych elementów pojazdu. Jak je wybrać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Opony to jeden z najważniejszych elementów pojazdu. Jak je wybrać? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Opony to jeden z najważniejszych elementów pojazdu. To one bezpośrednio stykają się z nawierzchnią drogi, tym samym odpowiadając za bezpieczeństwo jazdy. Dlatego też trzeba dobrze wybrać opony, nie tylko według pory roku, ale także pod kątem nawierzchni i stylu eksploatacji. W tym artykule przedstawimy oznaczenia opon, na jakie trzeba zwrócić uwagę.
reklama

Podstawowy podział opon

Pierwszym podziałem jest podział opon według pór roku. Mamy do wyboru 3 opcje — zimowe, letnie i całoroczne. Opony zimowe są skonstruowane do temperatur poniżej zera, kiedy na drogach jest lód i śnieg.

!reklama!

Charakteryzują się dużą ilością lameli, czyli nacięć pomagających „wgryzać się” w lód i śnieg. Ponadto mieszanka gumowa opon zimowych zawiera większą ilość krzemionki, co sprawia, że guma nie twardnieje i nie traci elastyczności w niskich temperaturach. Opony letnie są wykonane z twardszej mieszanki gumowej i sztywnieją na mrozie.

Mają inną konstrukcję bieżnika od opon zimowych — nacięcia są płytsze, co pomaga w przyczepności na mokrej i suchej nawierzchni. Opony całoroczne łączą zalety opon zimowych i letnich; są najlepsze w umiarkowanym klimacie. Zdecyduj się na opony sezonowe, jeśli wolisz dynamiczną jazdę i warunki pogodowe mogą być skrajne. Opony całoroczne to świetna opcja dla kierowców, którzy chcą zaoszczędzić, prowadzą spokojnie.

Oznaczenia na oponach

O ile wybór ogumienia według pór roku może okazać się dość łatwy, to dalej wybór staje się coraz trudniejszy. Należy pamiętać, że każda opona ma oznaczenia, które mogą okazać się skomplikowane, a na które trzeba zwrócić uwagę.

Indeks prędkości i indeks nośności

Indeksy prędkości i nośności to bardzo ważne parametry opon, które są oznaczone na oponach. Indeks nośności opony to parametr określający maksymalne obciążenie, jakie opona może wytrzymać przy określonej prędkości samochodu i znamionowym ciśnieniu powietrza w oponach. Oznaczenie na oponie to liczba, która odpowiada określonej wadze w kilogramach. Indeks prędkości natomiast wskazuje prędkość, przy której opona może wytrzymać dopuszczalne obciążenie. Jest opisywana za pomocą liter od A do Y: A to wartość minimalna (40 km/h), a Y to wartość maksymalna (300 km/h).

Obydwa indeksy są ściśle powiązane od siebie: przekroczenie określonego limitu prędkości oznacza, że zmniejsza się obciążenie, które opona może wytrzymać. Indeks prędkości i nośności należy dopasować do warunków eksploatacji swojego pojazdu. Jeśli jesteś fanem szybkiej jazdy, rozważ zakup opon o wyższym indeksie prędkości i nośności. Opony o wyższym indeksie nośności niż te standardowe są idealne do jazdy po nierównych drogach oraz do montażu w SUV-ach i lekkich pojazdach użytkowych. Opony o zbyt wysokim indeksie prędkości są zazwyczaj twardsze od opon standardowych, co może negatywnie wpływać na komfort jazdy. Należy pamiętać, że opony na tej samej osi powinny mieć ten sam indeks prędkości. Jeśli będzie różnica w sztywności opon, to pogorszy się sterowność samochodu, samochód może zacząć ściągać się na jedną ze stron.

Jak wybrać opony?

Przy wyborze opon należy wziąć pod uwagę budżet, model samochodu, potrzeby i warunki pogodowe. Rozmiar opon powinien być dopasowany do modelu samochodu oraz do warunków, w jakich opony będą użytkowane. Tutaj warto zapoznać się z klasą opon. Opony o klasie ekonomicznej to opony o dobrej funkcjonalności za niską cenę. Idealny wybór dla kierowców, którzy głównie poruszają się po mieście i wolą spokojny tryb jazdy. Opony klasy średniej są świetne przy umiarkowanym stylu jazdy, dla kierowców poruszających się po mieście oraz na dłuższych trasach. Opony klasy premium są z kolei przeznaczone dla wymagających kierowców. Jest to najlepszy wybór dla pojazdów o dużej mocy silnika.

Kierowcy mogą się również zastanawiać nad zakupem używanych opon. Lepiej jednak kupić tanie opony niż opony używane. Jeśli opony zostały nieprawidłowo zregenerowane, to istnieje podwyższone ryzyko uszkodzenia podczas użytkowania.

Jeśli kierowca zakupił oponę nigdy nie używaną, to nie należy jej montować po upływie 5 lat od daty produkcji. Datę można zobaczyć na oponie.

Jak dbać o opony?

Należy regularnie sprawdzać stopień zużycia opon. W tym celu sprawdzana jest grubość bieżnika za pomocą głębokościomierza; w oponach letnich nie może wynosić poniżej 1,6-2 mm, a w oponach zimowych — nie mniej niż 4 mm. O konieczności wymiany sugerują pęknięcia i nierówności na powierzchni opony.

Podsumowanie

Zakup opon to poważna decyzja. Nie powinno się na nich oszczędzać pieniędzy, zależy od nich przecież bezpieczeństwo na drodze. Przed zakupem należy dokładnie przejrzeć możliwości opon oraz dostosować opony do warunków pogodowych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama