reklama
reklama

Opuszczony i zaniedbany bunkier pod Łodzią. Jego wnętrze przeraża [zdjęcia]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Opuszczony i zaniedbany bunkier pod Łodzią. Jego wnętrze przeraża [zdjęcia] - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości ŁódźW miejscowości Jeleń oddalonej od Łodzi o kilkadziesiąt kilometrów od Łodzi znajduje się jeden ze schronów kolejowych zbudowanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej. Chociaż jego budowa pochłonęła ogromne nakłady, to nigdy nie został wykorzystany do celów, jakich powstał.
reklama

Bunkier kolejowy w Jeleniu miał służyć jako ochrona dla specjalnych pociągów, które pełniły ruchome ośrodki dowodzenia. Schrony miały zostać wykorzystane podczas ataku na ZSRR.  Wstęp do schronu w Jeleniu jest bezpłatny, ale obiekt jest też przez to zaniedbany, pełen śmieci i graffiti.

!reklama!

Niemiecki bunkier pod Łodzią. To jedna z pozostałości po II Wojnie Światowej w województwie łódzkim

Budowla w Jeleniu ma ponad 355 metrów długości i około 9 wysokości. Przeznaczona była do ochrony pociągów sztabowych. 

Przy budowie całego kompleksu (w Jeleniu i Konewce) zatrudnionych było ponad 4500 osób - 3000 robotników z różnych rejonów Niemiec i Austrii oraz koło 1500 Włochów. 

reklama

Polecamy: Takiego budynku w Łodzi jeszcze nie było! Nowe Żelazko stanie w centrum miasta [wizualizacje]

Schron kolejowy w Jeleniu pod Łodzią. Najpierw chronił ludzi, później został magazynem. Dziś jest zaniedbany i zaśmiecony

Schron w Jeleniu ma przekrój ostrołuku, wewnątrz na całej długości ciągnie się półkolista nawa z torowiskiem kolejowym, z niej prowadzą zejścia do mniejszego, równoległego korytarza podzielonego stalowymi, hermetycznymi drzwiami na pomieszczenia dla obsługi pociągu. 

Po zakończeniu budowy, schron zabezpieczał znajdujących się w nim ludzi i pociągi przed skutkami wybuchu wszelkich istniejących wówczas bomb lotniczych, chroniły również przed skutkami ataku gazowego.

reklama

Po wojnie pełnił funkcje magazynowe. W latach 50-tych schrony w Konewce i Jeleniu wykorzystywano jako magazyny „Centrali Rybnej”. 

Około 1954 r. zdemontowano również dwie pary pancernych wrót do schronu, zastępując je drewnianymi drzwiami. Magazyn „Centrali Rybnej” w Jeleniu zlikwidowano w 1990 r.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama