reklama
reklama

Osoby po 60 są w grupie największego ryzyka śmierci na COVID19 w Polsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Osoby po 60 są w grupie największego ryzyka śmierci na COVID19 w Polsce - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź O lepszą opiekę medyczną nad seniorami w czasach pandemii apeluje wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.
reklama

Apel skierowany jest do placówek medycznych w całym województwie. Według wojewody to osoby starsze są najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby COVID19.

!reklama!

 - Jak dowodzą badania naukowe, to w głównej mierze życie i zdrowie osób starszych jest zagrożone działaniem koronawirusa, a zachorowanie na COVID-19 może się dla nich okazać tragiczne w skutkach. - pisze Tobiasz Bocheński.

- Bieżący monitoring oraz prowadzone statystyki wykazują, że największa umieralność na COVID-19 w Polsce obejmuje grupę osób w wieku 60-99 lat. - podkreśla wojewoda.

- Mając na uwadze powyższe zwracam się do Państwa z apelem o priorytetowe traktowanie pacjentów znajdujących się w ww. grupie wiekowej, a także o otoczenie osób starszych szczególną troską i opieką oraz zapewnienie im obsługi medycznej w sposób kompleksowy i sprawny. Chcę podkreślić, że w gronie szczególnie narażonych osób są weterani walk o niepodległość Polski i osoby represjonowanie w okresie PRL za działalność antykomunistycznąnapisał w apelu wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński.

Dlaczego seniorzy są w grupie podwyższonego ryzyka zarażeniem koronawirusem COVID-19 ?

Po 61. roku życia osłabia się bowiem układ immunologiczny, co sprawia, że seniorzy częściej zmagają się z chorobami przewlekłymi. Do tych wymienionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), które mogą sprzyjać namnażaniu się wirusa, należą m.in. cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, choroby płuc oraz astma.

Przy zagrożeniu zakażeniem warto pamiętać o tym, że osoby starsze rzadziej mają gorączkę, dlatego należy obserwować wszelkie niepokojące objawy, by senior otrzymał pomoc jak najszybciej.

Profilaktyczna pomoc seniorom uwzględnia osoby z ich najbliższego środowiska, nie tylko rodzinę, ale również sąsiadów, którzy mogliby przynieść zakupy do domu lub wykupić e-receptę. Ponadto seniorzy w okresie zagrożenia epidemiologicznego nie powinni opuszczać domu. Najlepiej zrezygnować z wizyty u lekarza, decydując się na rozmowę telefoniczną. Unikanie dużych skupisk ludzi również jest jednym z rozwiązań.

Najważniejsze jest jednak, by seniorzy nie czuli się samotni, bo może to mieć znaczący wpływ na ich stan zdrowia psychicznego. Warto utrzymywać z nim stały kontakt telefoniczny.

Źródło: Urząd Wojewódzki, onet.pl

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama