Reklama

Reklama

Ozdrowieńcy, którzy nie są zdrowi. Mają poważne problemy z oddychaniem

Opublikowano: pon, 14 gru 2020 09:55
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Powikłania nie dotyczą wyłącznie pacjentów z ciężkim przebiegiem infekcji. Prawidłowo oddychać nie mogą również bezobjawowcy.

Zakażenie Covid-19 przebiega różnie u różnych pacjentów. Inne są również powikłania, jakie wirus po sobie pozostawia.

!reklama!

Płuca wielu pacjentów w badaniu obrazowym nie pozostawiają złudzeń co do przebytej infekcji – już na pierwszy rzut oka widać w nich trwałe zmiany.

- Mamy jednak trzecią, niepokojącą grupę chorych, którzy chociaż przechorowali COVID-19 i możemy ich nazwać ozdrowieńcami, wcale zdrowi nie są. Mają potężne problemy z oddychaniem i trwale uszkodzone płuca - mówi dr Sebastian Słomka, prowadzący oddział dla zakażonych koronawirusem w szpitalu Barlickiego.

Wiele statystyk wykazuje, że około 15 procent pacjentów po przebytej infekcji, z negatywnym wynikiem testu na covid, ze względu powikłania nie może powrócić do domu. Niektórzy z nich od razu kierowani są na oddziały pulmunologiczne. W skrajnych przypadkach zmuszeni są korzystać z tlenoterapii.

Ze względu na duży procent pacjentów potrzebujących dalszego leczenia, w szpitalu im. Barlickiego są plany stworzenia oddziału pocovidowego, gdzie  zostanie im zapewniona opieka pulmunologów.

Niepokojącym zjawiskiem są silne duszności u tych, którzy zakażenie koronawirusem przeszli łagodnie, w warunkach domowych. To te osoby bardzo często trafiają do szpitala z trudnościami z oddychaniem.

- Nie są już zakażeni, nie wymagają typowego leczenia dla chorych z koronawirusem. Mają za to płuca pełne zwłóknień, które są wynikiem stanu zapalnego, jaki przeszli. Na zdjęciu rentgenowskim wygląd płuc przypomina kostkę brukową. To blizny. Nie znikną. – mówi dr. Słomka.

Lekarze POZ również przyznają, że trafiający do przychodni ozdrowieńcy wcale nie są zdrowi. Choć nie są już zakażeni, zdewastowane w wyniku choroby płuca nie pozwalają w normalnym funkcjonowaniu.

Źródło: Gazeta Wyborcza

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy