Obecnie kończy się remont konserwatorski na elewacji od strony ogrodu (elewacja zach. i północna) oraz od strony ul. Zachodniej. Do października br. zostaną odrestaurowane zabytkowe klatki schodowe oraz zostanie przeprowadzona konserwacja płytek zabytkowych w holu bocznym. Inwestycja w Pałacu Izraela Poznańskiego to nie tylko rewitalizacja samego budynku to również odnowienie przypałacowego ogrodu – mówi Dagmara Śmigielska, dyrektor Wydziału Kultury UMŁ.
Historia renowacji
Do pałacu w 1992 roku wprowadziło się Muzeum Miasta Łodzi. Od tego czasu instytucja prowadzi prace nad przywróceniem jego dawnej świetności. Dr. Inż. Halina Jaroszewska opracowała dwa projekty konserwacji, jeden w 1998, drugi w 2007 roku. Obydwa nawiązywały do oryginalnych planów projektanta ogrodu Leona Grabowskiego. Ogród znajdujący się przy pałacu Izraela Kalmanowicza Poznańskiego został 23 maja 2017 r. wpisany do rejestru zabytków województwa łódzkiego.
- Obecnie w ogrodzie trwają prace nad renowacją zabytkowego oświetlenia w postaci dwóch posągów, wykonanie nowych i przebudowę istniejących alejek ogrodowych – mówi Barbara Kurowska, dyrektor Muzeum Miasta Łodzi.
Muzeum Miasta Łodzi zachęca do częstego odwiedzania ogrodu. Mają do tego zachęcić sezonowe wystawy kwitnących roślin, jak również możliwość zwiedzenia ogrodu z przewodnikiem, czy udogodnienia takie jak otwarta sieć Wi-Fi.
Otwarcie ogrodu dla gości Muzeum zaplanowane zostało na 21 marca 2020 roku.
Łączny koszt inwestycji w ogrodzie to 1 600 000 zł. Łączny koszt inwestycji w Muzeum Miasta Łodzi wynosi 39 000 000 zł
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.