!reklama!
Nie o kwoty więc chodzi, ale o sposób rozdzielania stanowisk.
Analizując poszczególne przypadki okazuje się, że wykształcenie i doświadczenie jakkolwiek związane z daną instytucją czy też rozpisanie konkursu nie jest niezbędne, nawet w przypadku kierowniczych stanowisk w ważnych instytucjach.
Problemem jest to, że intratne posady z wysokimi wynagrodzenia nie są rozdzielane w transparentny sposób.
- Nie zabraniamy radnym zarabiania. Nasz niepokój budzi fakt, że radny podejmuje decyzje o spółkach zarządzanych przez jego partyjnych kolegów, albo o spółce w której sam pracuje. Jak radni mogą rzetelnie nadzorować prezydent miasta, jeżeli ona nadzoruje spółki miejskie, w których radni pracują? Z tych powodów niezależność radnego staje się fikcją - mówi Daniel Walczak, prezes zarządu Stowarzyszenia „TAK dla Łodzi”.
Patologia tego systemu dotyczy nie tylko Łodzi ale i innych samorządów w Polsce. Skoro radny ma zakaz pracowania w urzędzie gminy, to taki sam zakaz powinien dotyczyć spółek miejskich - mówi Mariusz Sokołowicz, członek zarządu TAK dla Łodzi.
- Wraz z ruchem miejskim “Miasto Jest Nasze”, który zorganizował podobną do naszej konferencję (biorąc pod lupę samorządowców związanych z Warszawą), chcemy w formie petycji zgłosić projekt ustawy ograniczającej proceder łączenia funkcji radnych samorządu z pracą dla samorządu.
Wiemy, że jest to problem występujący w całym kraju. Uważamy, że jest on tak głęboki, iż pomóc może tylko radykalne przecięcie w formie uchwalenia odpowiedniego prawa przez Sejm. Projekt wysłaliśmy już do przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych – przekonują przedstawiciele „Tak dla Łodzi”
- Dziwne, że wiele czołowych postaci życia politycznego Łodzi widzi na szczeblu władzy centralnej sporo „Misiewiczów” i „Pisiewiczów”, a sami pozwalają na podobny proceder w naszym mieście – dodają przedstawiciele Stowarzyszenia.
Radni i osoby z legitymacją partyjną zatrudnione przez łódzki samorząd (wg. Stowarzyszenia „Tak dla Łodzi”):
1. Dariusz Joński - były Wiceprezydent Łodzi, poseł na Sejm RP z ramienia KO, polityk Inicjatywy Polskiej, był członkiem zarządu Aquaparku FALA, zgodnie z oświadczeniem majątkowym za rok 2018 uzyskał dochód w łącznej wysokości ponad 86 tyś. złotych.2. Tadeusz Rozpara - polityk SLD, członek rady nadzorczej EXPO-Łódź.
3. Sylwester Pawłowski - polityk SLD, radny Rady Miejskiej w Łodzi, doradca zarządu w spółce EXPO-Łódź, zgodnie z oświadczeniem majątkowym za rok 2018 uzyskał dochód z tytułu zatrudnienia w wysokości ponad 110 tyś. złotych.
4. Jarosław Berger - były członek SLD, były radny Rady Miejskiej w Łodzi, pracował w Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej, obecne w BIONANOPARKu.
5. Piotr Bors - były radny sejmiku województwa łódzkiego, członek SLD, pracuje jako dyrektor Biura Promocji Zatrudnienia i Obsługi Działalności Gospodarczej Urzędu Miasta Łodzi.
6. Sławomir Granatowski - kandydował z SLD do Parlamentu Europejskiego i do Rady Miejskiej w Łodzi, pracuje jako dyrektor Departamentu Rewitalizacji i Sportu Urzędu Miasta Łodzi.
7. Marek Klimczak - były wiceprezydent Łodzi, związany z SLD, były członek rady nadzorczej spółki EXPO Łódź, obecnie: członek rady nadzorczej łódzkiego lotniska.
8. Katarzyna Bartosz - była radna Rady Miejskiej w Łodzi z SLD, został zatrudniona w 2016 roku w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi.
9. Mateusz Walasek - radny Rady Miejskiej w Łodzi z PO, pracuje w Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, za rok 2018 osiągnął dochód ponad 127 tyś. złotych.
10. Rafał Reszpondek - radny Rady Miejskiej w Łodzi z PO, został zatrudniony w Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi.
11. Karolina Kępka - radna Rady Miejskiej w Łodzi z PO, została zatrudniona w Wojewódzkim Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, za rok 2018 osiągnęła dochód z umów o pracę w wysokości ponad 68 tyś. złotych.
12. Joanna Budzińska - radna Rady Miejskiej w Łodzi z PO, została zatrudniona w Wojewódzkim Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, za rok 2018 osiągnęła dochód z umów o pracę w wysokości ponad 75 tyś. złotych.
13. Magdalena Parulska - była radna Rady Miejskiej w Łodzi z Pozostała zatrudniona w Wojewódzkim Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
14. Bartosz Domaszewicz - radny Rady Miejskiej w Łodzi z PO, zatrudniony wcześniej w Atlas Arenie jako zastępca dyrektora oraz był kierownikiem w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, został zatrudniony w spółce Centrum Hotele, za rok 2018 osiągnął dochód z umowy o pracę w wysokości ponad 36 tyś. złotych.
15. Joanna Skrzydlewska - była europosłanka z PO, była radna sejmiku województwa łódzkiego, była dyrektor ds. rewitalizacji w Urzędzie Miasta Łodzi, obecnie: wiceprezydentka Miasta Łodzi, za rok 2018 osiągnęła dochód w wysokości ponad 100 tyś. złotych.
16. Sebastian Bohuszewicz - radny Rady Miejskiej w Łodzi z PO, wcześniej zatrudniony w Urzędzie Miasta Łodzi, były członek rady nadzorczej MPK Łódź, obecnie: Łódzka Spółka Infrastrukturalna, zasiadając w radzie nadzorczej MPK Łódź osiągnął dochód w wysokości ponad 47 tyś. złotych.
17. Paweł Bliźniuk - były radny Rady Miejskiej w Łodzi z PO, radny sejmiku województwa Łódzkiego z PO, urlopowany w Łódzkiej Spółce Infrastrukturalnej, jest dyrektorem w Departamencie Obsługi i Administracji Urzędu Miasta Łodzi, zgodnie z oświadczeniem majątkowym za rok 2018 zarobił ponad 121 tyś. złotych.
18. Tomasz Kacprzak - radny Rady Miejskiej w Łodzi z PO, jest dyrektor sortowni odpadów w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania, za rok 2018 z tytułu umowy o pracę osiągnął dochód w wysokości ponad 123 tyś. złotych.
19. Agnieszka Wieteska - radna Rady Miejskiej w Łodzi z SLD, zatrudniona w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania, za rok 2018 osiągnęła dochód w wysokości ponad 72 tyś. złotych.
20. Marcin Gołaszewski - Przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi z ramienia KO, przewodniczący Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
21. Emilia Susniło-Gruszka - radna Rady Miejskiej w Łodzi z ramienia KO, pełni funkcję w Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
22. Małgorzata Moskwa - Wodnicka - była radna Rady Miejskiej w Łodzi z SLD, jako radna pracowała w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania, obecnie: Wiceprezydent Łodzi, z tytułu umowy o pracę przed zostaniem wiceprezydentem Łodzi osiągnęła dochód w wysokości ponad 111 tys. złotych.
23. Elżbieta Bartczak - radna Rady Miejskiej w Łodzi z KO, pełni funkcję w Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
24. Adam Wieczorek - były radny Rady Miejskiej w Łodzi z PO, obecnie: Wiceprezydent Łodzi, pełni funkcję w Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.
- To nie cała lista. Już dzisiaj dostajemy sygnały o kolejnych osobach związanych z partiami czy będących rodziną polityków, które mają ciepłe posadki w urzędzie czy spółkach – informują przedstawiciele „Tak dla Łodzi”
Źródło: materiały Stowarzyszenia „Tak dla Łodzi"
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.