reklama
reklama

Pies Falco pracuje na lotnisku w Łodzi. Jest fachowcem na najwyższym poziomie. Jakie ma obowiązki? [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Port Lotniczy Łódź

Pies Falco pracuje na lotnisku w Łodzi. Jest fachowcem na najwyższym poziomie. Jakie ma obowiązki? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

Pies Falco pracuje na łódzkim lotnisku od 12 lat. Cały czas jest w świetnej formie i nie wybiera się na emeryturę. | foto Port Lotniczy Łódź

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości ŁódźPies Falco pracuje na łódzkim lotnisku od 12 lat. Cały czas jest w świetnej formie i nie wybiera się na emeryturę. - To, co robi, to jest cel jego życia. Czerpie z tego radość - mówi Łukasz Całka, safety manager Portu Lotniczego Łódź.
reklama

Falco to 12-letni pies rasy Border Collie. Jego opiekunem jest Andrzej Fijałkowski. To bardzo zgrany duet. Falco został pracownikiem łódzkiego lotniska, gdy miał pół roku.

Pies Falco odstrasza ptaki z łódzkiego lotniska

Falco odstrasza ptaki. Chodzi o to, by nie zderzały się z samolotami. Jest fachowcem w swojej dziedzinie i prekursorem w Polsce. Łódzkie lotnisko bowiem jako pierwsze w kraju wprowadziło tzw. metodę Border Collie.

- Psy rasy Border Collie to psy pasterskie, które nie gonią zwierząt, by je upolować, ale aby je zaganiać. Nie wyrządzają ptactwu krzywdy. Od pokoleń wykorzystuje się ich naturalne instynkty do zaganiania owiec. Falco odstrasza ptaki z naszego lotniska. A trzeba przyznać, że nasz teren jest dla ptactwa łakomym kąskiem. Mamy ponad 200 hektarów terenu, traw. Przegoniliśmy drapieżniki, więc inne gatunki się u nas pojawiają. Głównie jaskółki i pustułki

reklama

- wyjaśnia Łukasz Całka, safety manager Portu Lotniczego Łódź.

Falco pracuje pięć dni w tygodniu, po osiem godzin dziennie. Jest etatowym pracownikiem, podobnie jak jego opiekun. Jakie ma obowiązki?

- Falco zajmuje się patrolowaniem lotniska. Wyjeżdża z opiekunem co pół godziny w wyznaczone trasy i w przypadku stwierdzenia obecności ptaków lub innych zwierząt, wkracza do akcji

- dodaje Łukasz Całka.

Lotnisko w Łodzi równolegle stosuje inne metody do odstraszania ptactwa - sokolniczą i pirotechniczną.

- Jesteśmy w tym bardzo skuteczni, prowadzimy też szkolenia w tym zakresie dla innych lotnisk

- mówi safety manager Portu Lotniczego Łódź.

reklama

Lotnisko w Łodzi: Bezpieczeństwo przede wszystkim

W skali roku dochodzi do 2-3 zderzeń ptaków z maszynami, to bardzo mało. Co ważne, za łódzkim portem, poszły w ślad inne lotniska, np. w Lublinie. Metodę Border Collie stosują też bazy wojskowe. 

Dodajmy, że łódzkie lotnisko, przed zatrudnieniem Falco, czerpało z doświadczenia lotnisk w RPA - w Durbanie i Johannesburgu.

reklama

- Kontaktowaliśmy się pracownikami, czytaliśmy też publikacje poświęcone tej metodzie, a stosowane przez USA czy Kanadę

- wyjaśnia Łukasz Całka.

Po godzinach pracy Falco spędza czas ze swoim opiekunem. Co ważne, psiak nie wybiera się na emeryturę, bo jego praca daje mu radość i to jego życiowy cel. Kto wie, może w przyszłym roku lotnisko zatrudni drugiego psa tej rasy. Bez wątpienia będzie to uczeń Falco.

 

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama