Reklama

Reklama

Płaca minimalna wzrośnie, ale nie przez jej podniesienie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Płaca minimalna wzrośnie, ale nie przez jej podniesienie - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Jak informowaliśmy w naszym portalu, jedną z konsekwencji pracy parlamentarzystów nad nowymi regulacjami obejmującymi dodatek stażowy będzie podniesienie płacy minimalnej. W środę 7 sierpnia br. Prezydent podpisał ustawę w tej sprawie.

Reklama

Płaca minimalna wzrośnie w związku z zabiegiem polegającym na wyłączeniu z niej dodatku przysługującego pracownikowi tytułem osiągnięcia określonego stażu pracy, czyli tzw. dodatku stażowego. Zmiany są podyktowane rozszerzeniem katalogu składowych wynagrodzenia za pracę, które nie będą się wliczały do sumy minimalnego wynagrodzenia, o dodatek za staż pracy.

Jak wspominaliśmy w materiale Jaka jest przyszłość dodatków za staż pracy?, nazewnictwo gratyfikacji z tytułu okresu zatrudnienia dotychczas w zależności od branż było różnorodne, jak: dodatek za wieloletnią pracę, za wysługę lat, za staż pracy, itd. Nowe regulacje porządkują nazewnictwo, wprowadzając definicję dodatku za staż pracy i określają odmienne zasady jego przyznawania.

Dodatek za staż pracy jest dodawany do wynagrodzenia i przysługuje pracownikowi w związku z osiągnięciem ustalonego okresu zatrudnienia. Szczegółowo zasady przyznawania dodatku stażowego określają odrębne przepisy, jak: układ zbiorowy pracy, regulamin wynagradzania, statut określający prawa oraz obowiązki stron stosunku pracy, a także umowa o pracę czy spółdzielcza umowa o pracę.

W związku z nowymi regulacjami, od 1 stycznia 2020 roku Polacy będą zarabiać więcej, minimalne wynagrodzenie wyniesie 2450 zł brutto, tj. o 200 zł więcej niż w bieżącym roku. Szacuje się, że w Polsce około 1,5 mln zatrudnionych osób pracuje za minimalną stawkę wynagrodzenia.

Źródło: Business Insider

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy