Reklama

Reklama

Plan połączenia łódzkich domów kultury martwi ich pracowników. Obawiają się utraty pracy i samodzielności

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Plan połączenia łódzkich domów kultury martwi ich pracowników. Obawiają się utraty pracy i samodzielności  - Zdjęcie główne

Plan połączenia łódzkich domów kultury martwi ich pracowników. Obawiają się utraty pracy i samodzielności (fot. UML)|wiadomości łódzkie|Łódź|TuŁódź

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Łódź Przybywa zaniepokojonych głosów względem planu połączenia pięciu łódzkich domów kultury. Jakiś czas temu miasto ogłosiło plan centralizacji placówek. Z części swoich pierwotnych zamiarów urzędnicy jednak się wycofują. 

Reklama

Połączenie dotyczyć ma Bałuckiego Ośrodka Kultury, Centrum Kultury Młodych, Ośrodka Kultury "Górna", Poleskiego Ośrodka Sztuki i Widzewskich Domów Kultury. Plan zakładał także fuzję Łódzkiego Centrum Wydarzeń z Akademickim Ośrodkiem Inicjatyw Artystycznych - ta część uległa zmianie.

!reklama!

Nie wszyscy ich przedstawiciele rozumieją strategię urzędników. Podkreślają, że do tej pory instytucje starały się sprostać oczekiwaniom najbliższej społeczności, dlatego cieszyły się uznaniem mieszkańców poszczególnych dzielnic.

- 30 lat idziemy w kierunku decentralizowania tych placówek, tak aby były bliższe społeczności lokalnych. Wydaje mi się, że tu wykonujemy krok wstecz. Każda z placówek kulturalnych ma swoją specyfikę, tkwi w określonym środowisku, dostosowuje ofertę do potrzeb - mówi Stanisław Jakuszewski z Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Widzewskich Domów Kultury.

Urzędnicy zapowiadają jednak, że centralizacja ma pomóc w rozwoju placówek. Proces zostanie wdrożony na wzór połączenia łódzkich bibliotek w Bibliotekę Miejską w Łodzi.

- ma jedynie pomóc w jej rozwoju. Co więcej, na razie to jedynie zamiar, ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. - Naprawdę zależy nam, żeby pracę lokalność utrzymać, chcemy tylko podnieść poziom. Jeżeli mamy fachowców w różnych miejscach to, jak to się kiedyś mówiło, rzucamy wszystkie siły na tzw. odcinek. Dzięki czemu liczymy na podniesienie jakościowo poziomu oferty związane z pracą w środowisku lokalnym - wyjaśnia Sławomir Macias z Wydziału Kultury w Łodzi.

W momencie ogłoszenia przez miasto decyzji o centralizacji łódzkich domów kultury, zapowiedziano jeszcze jedną fuzję. W pierwotnym planie siły miało połączyć Łódzkie Centrum Wydarzeń oraz Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych – ta część planu w chwili jej przedstawienia wywołała spore zdziwienie. Teraz miasto wycofuje się z tego pomysłu.

-Przeprowadzane są analizy i konsultacje i stąd takie, a nie inne decyzje. – komentuje sprawę Sławomir Macias.

Przeprowadzenie analiz i konsultacji po ogłoszeniu decyzji o fuzji ŁCW i AOIA? Kolejność wcale nie przeczy wszelkiej logice…

Sprawą połączenia łódzkich domów kultury zajmą się radni na środowej (16.09) sesji. Otwarcie nowej centralnej instytucji planowane jest 1 lutego 2020 roku.

źródło: Radio Łódź

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Lubisz newsy na naszym portalu? Załóż bezpłatne konto, aby czytać ekskluzywne materiały z Łodzi i okolic.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy